Upały i drożyzna zmieniają wakacyjne plany Polaków. Coraz częściej wybieramy zagranicę
Burze, wysokie temperatury i inflacja w kurortach nad Bałtykiem sprawiają, że Polacy coraz chętniej spędzają urlop poza granicami kraju. Z badania Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że 39 proc. wybiera zagranicę z powodu pogody, a tyle samo z powodu cen.
Wysokie temperatury i gwałtowne burze wpływają na decyzje urlopowe. Aż 61 proc. ankietowanych planuje wakacje, dostosowując je do warunków pogodowych – wybierają chłodniejsze miejsca, np. góry, albo skracają wyjazdy. Co piąty Polak w ogóle zrezygnował z wyjazdu właśnie z powodu trudnej aury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pojechał do kilku miejscowości na Mierzei Wiślanej. Pokazał ceny
Z kolei 39 proc. badanych zdecydowało się na wakacje za granicą – to o 3 punkty procentowe więcej niż w 2024 roku. Śródziemnomorskie klimaty są bardziej przewidywalne niż polskie lato pełne burz i upałów.
Wakacyjne ceny rosną. Polska mniej opłacalna niż kiedyś
Wydatki na wakacje w Polsce w 2025 roku wzrosły – średni koszt urlopu to 4161 zł na osobę, czyli o 391 zł więcej niż rok wcześniej. Aż 75 proc. respondentów zauważyło podwyżki cen w krajowych kurortach.
Efekt? Kolejne 39 proc. Polaków wybiera tańsze wyjazdy za granicę. Koszty zagranicznych podróży są bardziej przewidywalne, a wiele osób korzysta z wcześniejszego zakupu waluty (51 proc.) lub kart wielowalutowych (28 proc.).
Z kim i gdzie wypoczywamy?
Choć 50 proc. badanych nadal wybiera wakacje w Polsce – najczęściej nad Bałtykiem lub w górach – to zagraniczne kierunki są popularne już wśród 39 proc. ankietowanych. Kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na urlop za granicą (42 proc. vs. 36 proc.).
Większość osób podróżuje z rodziną (44 proc.) lub partnerem (40 proc.), a noclegi najczęściej rezerwowane są w wynajmowanych kwaterach (78 proc. w Polsce, 17 proc. za granicą).
Największe obawy: pogoda, koszty i zdrowie
Na pytanie o największe wakacyjne zmartwienia, Polacy odpowiadali:
- Niestabilna pogoda (upały, burze) – 45 proc.,
- Wysokie koszty podróży i noclegów – 35 proc.,
- Obawy zdrowotne (np. udary cieplne) – 25 proc.
Badanie przeprowadzone przez Ariadnę w sierpniu 2025 r. pokazuje, że Polacy nie rezygnują z wakacji – aż 61 proc. z nas planuje urlop mimo niesprzyjających warunków. Jednak zmiany klimatyczne i inflacja wpływają na wybory – coraz częściej szukamy chłodniejszych miejsc i bardziej opłacalnych opcji poza krajem.
Percepcja cen w polskich kurortach
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI. Próba N=1102 odzwierciedla strukturę populacji Polaków powyżej 18. roku życia, z uwzględnieniem demografii. Raport ukazał się w kontekście wyjątkowo gorącego sierpnia 2025 roku, z falami upałów, tropikalnymi nocami i gwałtownymi burzami, które wpływają na decyzje urlopowe.
Czytaj też: