Trwa ładowanie...
d20urz1
multikino
23-06-2008 08:00

UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie Multikina i Silver Screen


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodził się na
przejęcie przez spółkę Multikino kin należących do Silver Screen,
poinformował urząd w komunikacie w piątek. Postawił jednak warunek,
żeby Multikino zrezygnowało z otwarcia kolejnego multipleksu w
Gdyni.

d20urz1
d20urz1

Postępowanie zostało wszczęte w lutym bieżącego roku. Spółka Multikino należąca do grupy kapitałowej ITI Holdings - właściciel 14 multipleksów w jedenastu miastach w kraju, zgłosiła zamiar przejęcia sieci Silver Screen, do której należy pięć kin w Warszawie, Gdyni i Łodzi.

W związku z tym, że łączny obrót uczestników transakcji przekroczył równowartość 50 mln euro, wymagała ona zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Analiza Urzędu wykazała, że połączenie dwóch przedsiębiorców może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Gdyni i okolic. Na tym obszarze działa multipleks Silver Screen, planowane jest także otwarcie kolejnych obiektów m.in. w Centrum Handlowym Wzgórze Gdynia.

Zgodnie z prawem Prezes UOKiK prowadząc postępowanie w sprawie koncentracji przedsiębiorców może wydać zgodę lub zakaz połączenia. W sprawach budzących wątpliwości co do wpływu na konkurencję prawo przewiduje możliwość wydania zgody warunkowej, która zezwala na dokonanie transakcji, jednocześnie nakładając na uczestników określone obowiązki.

d20urz1

W tym przypadku Prezes Urzędu skorzystała z tej możliwości i wydała zgodę warunkową. Multikino może przejąć kina należące do Silver Screen pod warunkiem, że nie podejmie żadnych działań w celu nabycia jakichkolwiek praw do kolejnego multipleksu. Warunek odnosi się do inwestycji, która mogłyby powstać w Centrum Handlowym Wzgórze Gdynia. Zdaniem Urzędu po dokonaniu przejęcia przez Multikino multipleksu należącego do Silver Screen w Gdyni nabycie kolejnego obiektu mogłyby zaburzyć konkurencję na tym rynku.

Ponadto do momentu powstania konkurencji na tym rynku UOKiK zobowiązał przejmującego do przedstawiania informacji o ilości posiadanych kin na tym terenie do 10 stycznia każdego roku. Nałożenie tego obowiązku ułatwi Urzędowi sprawdzenie realizacji określanego w decyzji warunku. To pierwsza w tym roku zgoda warunkowa wydana przez UOKiK.

d20urz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20urz1
Więcej tematów