Trwa ładowanie...
24-09-2013 13:50

Unia Europejska pozwie Polskę za in vitro

Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za in vitro - informuje RMF FM. Oficjalną decyzję w tej sprawie podejmą w czwartek unijni komisarze. Wniosek o skierowanie pozwu przeciwko Polsce wyszedł już z dyrekcji Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za zdrowie.

Unia Europejska pozwie Polskę za in vitroŹródło: Thinkstockphotos
d1jdbhb
d1jdbhb

Polska nie dostosowała przepisów do unijnej dyrektywy o warunkach bezpiecznego przechowywania komórek rozrodczych, tkanek płodu czy embrionów używanych przy zapłodnieniu in vitro.

Dodatkowo - wdrożyła unijne prawo jedynie wybiórczo, choć termin wprowadzenia przepisów minął 1 września 2008 roku. Komisja Europejska nalegała wielokrotnie. Ostatnie ostrzeżenie Bruksela wysłała w styczniu 2013 r. Choć polski rząd dwa miesiące później skierował odpowiedź, ta nie zadowoliła Brukseli, gdyż nie zawierała oczekiwanego zobowiązania do prawnej regulacji sprawy bezpieczeństwa embrionów i komórek rozrodczych.

Jak podaje RMF FM, urzędnicy w Brukseli przypominają, że Polska mogła zakazać in vitro, bo Komisja Europejska nie zmusza do legalizacji tej formy zapłodnienia. Jeżeli jednak zapłodnienie in vitro jest stosowane, to Polska musi przestrzegać normy obowiązujące w Unii. - Chodzi o to, aby Europejczycy w całej Unii Europejskiej byli leczeni z zastosowaniem bezpiecznych tkanek i komórek - tłumaczy jeden z urzędników Komisji Europejskiej.

Polska jest obecnie jedynym krajem w UE, który nie dostosował się do prawa UE, ale stosuje zapłodnienie in vitro. Rząd ma pół roku na dostosowanie prawa, zanim Trybunał UE wyda wyrok.

Źródło: RMF FM

d1jdbhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jdbhb
Więcej tematów