Unia apeluje do Ukrainy o walkę z korupcją i antysemityzmem
Unia Europejska wezwała Ukrainę do podjęcia 23 konkretnych działań, w tym walki z korupcją, rasizmem i antysemityzmem, zanim dojdzie do dalszego zacieśniania więzów między Kijowem i Brukselą.
11.03.2008 | aktual.: 11.03.2008 18:41
Unia przedłużyła też o rok podpisany w 2005 r. trzyletni Plan Działania Ukraina-UE.
Słoweński minister spraw zagranicznych Dimitrij Rupel zaznaczył, że konieczne jest zwiększenie niezależności i bezstronności ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości, i w tym kontekście wyraził zaniepokojenie tendencjami rasistowskimi zauważalnymi na Ukrainie w ciągu ostatniego roku.
Według raportu izraelskiego parlamentu, w 2007 r. rasistowskie incydenty na Ukrainie były inspirowane przez ksenofobiczne partie polityczne i zbiegały się z rozprowadzaniem na wyższych uczelniach rasistowskich ulotek propagandowych.
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko, która przebywa obecnie w Brukseli, zapewniła, że Ukraina będzie kontynuować reformy polityczne i prawne, by osiągnąć ostateczny cel, czyli przystąpienie do UE.
Na wspólnej konferencji prasowej z Ruplem i szefem unijnej dyplomacji Javierem Solaną Tymoszenko zwróciła uwagę na postępy poczynione od podpisania Planu Działania Ukraina-UE.
Zwróciła uwagę, że wśród 23 sfer działania, które będą stanowić polityczne ramy stosunków UE-Ukraina w ciągu najbliższego roku, znajdują się strategiczne elementy współpracy, takie jak otwarcie rozmów na temat zniesienia wiz.
Poza tym Ukraina będzie mogła uczestniczyć w różnych programach zarezerwowanych zasadniczo tylko dla państw członkowskich i kandydujących do UE, np. w sferze współpracy celnej, konkurencji czy walki z przestępczością.
UE jest głównym partnerem handlowym Ukrainy i jej najważniejszym rynkiem eksportowym. W 2006 r. na państwa Unii przypadało 25% całego eksportu ukraińskiego (8,7 mld dol.) i 42% importu (17,8 mld).