Trwa ładowanie...
d3f9zx5
d3f9zx5

Unia Afrykańska - UA

Siedziba główna Unii Afrykańskiej w Addis Abeba Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Unia Afrykańska to regionalna organizacja międzynarodowa działająca na terenie Afryki, prowadzi ona działalność w obrębie polityki, gospodarki i wojska.

Unia Afrykańska (UA) – historia

Unia Afrykańska (UA) kontynuuje tradycję istniejącej w latach 1963-2002 Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA), której celem było zapewnianie bezpieczeństwa i jedności wewnętrznej państw afrykańskich, a także dbanie o zapewnienie właściwej współpracy gospodarczej i politycznej. Gdy w wyniku kryzysu polityczno-ideologicznego pomiędzy krajami Afryki OJA została rozwiązana, na jej miejsce powołano Unię Afrykańską czerpiącą wzorce z Unii Europejskiej.

Państwa członkowskie należące do Unii Afrykańskiej to wszystkie 55 krajów Afryki.

Unia Afrykańska (UA) – cele

Do najważniejszych zadań Unii Afrykańskiej należy prowadzenie działań na rzecz integracji politycznej i gospodarczej kontynentu, ochrona niepodległości państw członkowskich, ochrona praw człowieka, współpraca z instytucjami międzynarodowymi m.in. w kwestiach ochrony zdrowia i zapobiegania AIDS, zachowanie kultury państw afrykańskich czy zwalczanie korupcji.

Struktura Unii Afrykańskiej

Najważniejszym organem UA jest Zgromadzenie Unii Afrykańskiej, które odbywa się dwa razy w roku. Wśród innych ważnych organów znajdują się Rada Wykonawcza, Parlament Panafrykański, Trybunał Sprawiedliwości, Komitet Stałych Przedstawicieli, Wyspecjalizowane Komitety Techniczne, Rada Ekonomiczna, Społeczna i Kulturalna, Rada Pokoju i Bezpieczeństwa, Instytucje Finansowe.

Komisja Unii Afrykańskiej, czyli sekretariat organizacji pełniący funkcje wykonawcze i administracyjne, ma swoją siedzibę w Addis Abeba. Na czele Komisji stoi sekretarz, którym w styczniu 2017 roku został Alpha Condé. Wśród jego poprzedników znaleźli się m.in.:

  • Idriss Déby, Robert Mugabe,
  • Muhammad uld Abd al-Aziz,
  • Hajle Marjam Desalegne,
  • Yayi Boni,
  • Teodoro Obiang Nguema Mbasogo,
  • Bingu wa Mutharika,
  • Muammar al-Kaddafi,
  • Jakaya Kikwete,
  • John Kufuor.
Unia Afrykańska - UA
Główna siedziba

Addis Abeba

Rok założenia

2000

Liczba członków

55

d3f9zx5
d3f9zx5
d3f9zx5
Więcej tematów
d3f9zx5