PolskaUmocnienie w pierwszym roku w UE

Umocnienie w pierwszym roku w UE

Przystąpienie do Unii Europejskiej
przyczyniło się do umocnienia korzystnych tendencji
makroekonomicznych i strukturalnych w wymianie handlowej, na rynku
pracy i w szczególności w rolnictwie - wynika z przyjętego
przez rząd "Bilansu pierwszego roku członkostwa Polski w Unii
Europejskiej".

04.05.2005 | aktual.: 04.05.2005 21:52

"Pierwsze miesiące członkostwa Polski w Unii dowiodły, że Polska weszła do UE dobrze przygotowana" - czytamy w raporcie przesłanym przez CIR.

Z bilansu wynika, że nie sprawdziły się wyrażane przez wielu Polaków obawy w związku z akcesją.

Raport pozytywnie ocenia wpływ członkostwa na sytuację wielu sektorów i branż gospodarki oraz polskie rolnictwa i sytuację dochodową rolników. "Wzrosły ceny produktów rolnych, rozpoczął się proces wypłacania dopłat bezpośrednich, uruchamiane są programy z zakresu polityki rozwoju wsi, na wysokim poziomie utrzymuje się eksport produktów rolnych, przecząc wcześniejszym opiniom na temat niebezpieczeństwa wypierania z rynku produktów polskich przez zagraniczne" - czytamy w komunikacie.

Rząd zauważa także, że Polska, wspólnie z państwami bałtyckimi, Słowacją i Irlandią, znajduje się w gronie najdynamiczniej rozwijających się państw członkowskich UE oraz że członkostwo w UE przyczyniło się do zwiększenia zaufania inwestorów zagranicznych do polskiej gospodarki. Polskie przedsiębiorstwa są dobrze przygotowane do współpracy z firmami z innych państw UE.

Według rządu, pozycja Polski w Unii w nadchodzącym roku zależeć będzie od negocjacji w sprawie nowego budżetu UE na lata 2007- 2013, prac nad dyrektywą usługową oraz rozpoczynających się negocjacji akcesyjnych z Chorwacją i Turcją. Ważny będzie także wynik ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego w poszczególnych krajach członkowskich, "zaś wyznacznikiem naszej pozycji w Unii będzie wynik referendum w tej sprawie w Polsce" - pisze CIR.

W następnych latach należy spodziewać się dalszego wzmocnienia ochrony praw konsumentów, poprawy dostępności towarów i usług, dalszej liberalizacji gospodarki i wzrostu konkurencji, "który powinien przekładać się także na obniżanie cen i poprawę jakości usług".

Z raportu wynika, że "nie należy obawiać się pogorszenia sytuacji ekonomicznej konsumentów, a wręcz należy oczekiwać jej poprawy, tym bardziej w perspektywie oczekiwanego systematycznego spadku bezrobocia".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)