PolitykaUlica Konwickiego zakłóca porządek publiczny?

Ulica Konwickiego zakłóca porządek publiczny?

Ulica Konwickiego zakłóca porządek publiczny?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Zuzanna Śmigiel
02.04.2017 09:49, aktualizacja: 02.04.2017 10:22

Jak podaje serwis ZW.lt, przedstawicielka rządu na okręg wileński Vilda Vaiciuniene ma sprawdzić, czy nazwanie ulicy we wsi Pustołówka na Litwie imieniem Tadeusza Konwickiego jest zgodne z prawem. Vaiciuniene nie jest przekonana co do zasług polskiego reżysera wobec Litwy.

Przedstawicielka rządu na okręg wileński powątpiewa, czy Tadeusz Konwicki ma odpowiednie zasługi, aby móc patronować jednej z ulic we wsi Pustołówka. W związku z tym Vilda Vaiciuniene postanowiła podjąć odpowiednie kroki i za pomocą odpowiednich instytycji państwowych zbadać, czy taka nazwa ulicy będzie zgodna z prawem. Litewskie przepisy zakładają bowiem, że ulicę można nazwać imieniem jednie osoby zasłużonej wobec kraju.

W piątek 31 marca Rada Rejonu Wileńskiego zdecydowała o nadaniu nazwy Tadeusza Konwickiego jednej z ulic we wsi Pustołówka. Propozycję w tej sprawie zgłosił sam starosta gminy Zujuny Mirosław Gajewski.

Jednak jak donosi serwis ZW.lt, swój sprzeciw zgłosił jeden z opozycyjnych radnych Gintaras Karosas, który stwierdził, że przynalezność polskiego pisarza do Armii Krajowej zostawia piętno na jego zasługach.

– Nie widzę nic złego w jego działalności. Bierzmy pod uwagę kontekst kulturowy. Tadeusz Konwicki był reżyserem i zekranizował „Dolinę IssyCzesława Miłosza – uzasadnił starosta gminy Zujuny Mirosław Gajewski.

Tadeusz Konwicki to wybitny polski prozaik, scenarzysta i reżyser, który urodził się 22 czerwca 1926 w Nowej Wilejce (wschodnia cześc Wilna), a zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie. W latach 1944–45 walczył w podziemiu niepodległościowym i jako żołnież AK brał udział w akcji „Burza”, później walczył w partyzantce antyradzieckiej w lasach podwileńskich. Po wojnie wrócił do Polski, skąd do końca lat 80 wspierał aspiracje niepodległościowe Litwy.

Źródło: TVP Info

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (85)
Zobacz także