Ulica Konwickiego zakłóca porządek publiczny?
Jak podaje serwis ZW.lt, przedstawicielka rządu na okręg wileński Vilda Vaiciuniene ma sprawdzić, czy nazwanie ulicy we wsi Pustołówka na Litwie imieniem Tadeusza Konwickiego jest zgodne z prawem. Vaiciuniene nie jest przekonana co do zasług polskiego reżysera wobec Litwy.
Przedstawicielka rządu na okręg wileński powątpiewa, czy Tadeusz Konwicki ma odpowiednie zasługi, aby móc patronować jednej z ulic we wsi Pustołówka. W związku z tym Vilda Vaiciuniene postanowiła podjąć odpowiednie kroki i za pomocą odpowiednich instytycji państwowych zbadać, czy taka nazwa ulicy będzie zgodna z prawem. Litewskie przepisy zakładają bowiem, że ulicę można nazwać imieniem jednie osoby zasłużonej wobec kraju.
W piątek 31 marca Rada Rejonu Wileńskiego zdecydowała o nadaniu nazwy Tadeusza Konwickiego jednej z ulic we wsi Pustołówka. Propozycję w tej sprawie zgłosił sam starosta gminy Zujuny Mirosław Gajewski.
Jednak jak donosi serwis ZW.lt, swój sprzeciw zgłosił jeden z opozycyjnych radnych Gintaras Karosas, który stwierdził, że przynalezność polskiego pisarza do Armii Krajowej zostawia piętno na jego zasługach.
– Nie widzę nic złego w jego działalności. Bierzmy pod uwagę kontekst kulturowy. Tadeusz Konwicki był reżyserem i zekranizował „Dolinę Issy” Czesława Miłosza – uzasadnił starosta gminy Zujuny Mirosław Gajewski.
Tadeusz Konwicki to wybitny polski prozaik, scenarzysta i reżyser, który urodził się 22 czerwca 1926 w Nowej Wilejce (wschodnia cześc Wilna), a zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie. W latach 1944–45 walczył w podziemiu niepodległościowym i jako żołnież AK brał udział w akcji „Burza”, później walczył w partyzantce antyradzieckiej w lasach podwileńskich. Po wojnie wrócił do Polski, skąd do końca lat 80 wspierał aspiracje niepodległościowe Litwy.
Źródło: TVP Info