Trwa ładowanie...

Ukraiński ekspert: teraz tak zaatakuje Moskwa

Rosja przejdzie do "miękkiej" fazy wojny hybrydowej - prognozuje Mychajło Honczar. Ekspert z ukraińskiego centrum analitycznego "Strategia XXI" podkreśla, że o ile w Donbasie trwa obecnie względny spokój, to Rosja najprawdopodobniej będzie próbowała uderzyć w Ukrainę za pomocą energetyczno-ekonomicznych narzędzi. Jest to przede wszystkim zatrzymanie gazu, o czym zarówno Gazprom, jak i władze Rosji znów od niedawna mówią.

Share
Ukraiński ekspert: teraz tak zaatakuje Moskwa
Źródło: Fotolia, fot: victor zastolskiy
d3q7s5b

Zdaniem eksperta, może to również dotyczyć ograniczenia dostaw energii elektrycznej z Rosji, ale też ograniczenia dostaw węgla z okupowanych terytoriów. Wreszcie, jak zaznacza, Rosja może zażądać natychmiastowej spłaty trzech miliardów kredytu, który zaciągnął jeszcze reżim Janukowycza w 2013 roku.

Atak na elektrownie?

Ekspert jednak nie wyklucza, że po zastosowaniu ekonomicznych i energetycznych narzędzi nacisku, Kreml przejdzie do działań militarnych. Jak podkreśla - istnieje prawdopodobieństwo, że Rosja uderzy na południowo-wschodnim kierunku. Chodzi tu przede wszystkim o Zaporoże i znajdujące się tam elektrownie: zaporoską elektrownię atomową, zaporoską elektrownię węglową, ale też Kachowską elektrownię wodną w okręgu chersońskim.

Kachowski hydrowęzeł ma też, jak podkreśla Michajło Honczar, strategiczne znaczenie, jeśli chodzi o dostawy wody na Krym. To wszystko, jego zdaniem pozwoliłoby Rosji rozwiązać problem deficytu energii elektrycznej w okupowanym Donbasie, ale też na Krymie. Do tego, jak zaznacza, umożliwiłoby dostawy wody z Dniepru na Krym, bez czego krymska gospodarka skazana jest na klęskę.

d3q7s5b

Elektrownie Zaporoża, jak zaznacza Mychajło Honczar, generują około 30 proc. produkowanej na Ukrainie energii elektrycznej. Jednak jak prognozuje ekspert, gdyby Rosja zdecydowała się na uderzenie na południowy zachód Ukrainy, musiałaby liczyć się z wrogim nastawieniem miejscowej ludności.

Zobacz również: Separatyści wykorzystują porzuconą przez rządowe wojsko broń

d3q7s5b

Podziel się opinią

Share
d3q7s5b
d3q7s5b
Więcej tematów