Trwa ładowanie...

Ukrainki chciały wwieźć działko przeciwlotnicze do Polski

Na przejściu granicznym w Dorohusku udaremniono próbę wwiezienia do Polski z Ukrainy elementów działka przeciwlotniczego o kalibrze 30 mm. Części działka morskiego, deklarowane jako element hydrauliczny, próbowały nielegalnie wwieźć dwie Ukrainki.

Share
Ukrainki chciały wwieźć działko przeciwlotnicze do PolskiŹródło: PAP, fot: ABW
d152dk6

"Działko produkcji sowieckiej"

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że w tej sprawie działania podjęła lubelska delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i inne służby.

- W wyniku kontroli celnej na przejściu granicznym w Dorohusku, udaremniono próbę wwiezienia do Polski elementów działa systemu artyleryjskiego AK-630, kaliber 30 mm - powiedział Żaryn dodając, że do zdarzenia doszło 31 marca.

- Działko z zamkiem, produkcji sowieckiej, przewożone było samochodem dostawczym na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Broń została zgłoszona jako element hydrauliczny. Służby zatrzymały dwie obywatelki Ukrainy podróżujące samochodem - poinformował rzecznik.

d152dk6

ABW zabezpieczyła działko oraz wspólnie z policją i celnikami przeszukała miejsce docelowe, gdzie miało ono trafić oraz inny lokal. W wyniku tych działań zatrzymano kolejne dwie osoby i dodatkowo wykryto 1300 paczek papierosów bez akcyzy.

"Montowane na okrętach wojennych, przeznaczone do zwalczania celów powietrznych"

- Jeden z obywateli Ukrainy stale mieszka w Polsce, cała czwórka na wniosek prokuratury została aresztowana przez sąd na trzy miesiące - podał Żaryn. Zaznaczył, że zatrzymani "nie przyznali się do próby przemytu sprzętu wojskowego, zasłaniając się nieświadomością co do rzeczywistego przeznaczenia przewożonego towaru". Śledztwo w tej sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

Rzecznik ujawnił, że identyfikacji broni dokonał wojskowy biegły, a AK-630 to zautomatyzowane sześciolufowe szybkostrzelne działko kalibru 30 mm. produkcji sowieckiej i rosyjskiej.

- Działo, montowane na okrętach wojennych, jest przeznaczone do zwalczania celów powietrznych, w tym kierowanych pocisków rakietowych, samolotów, śmigłowców oraz zwalczanie niewielkich celów nawodnych. Broń znajduje się między innymi na wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej - wyjaśnił Żaryn.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d152dk6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d152dk6
d152dk6
Więcej tematów