Trwa ładowanie...
d2xteg6

Ukraińcy rozczarowani suwerennością

11 lat po odzyskaniu niepodległości większość obywateli Ukrainy jest rozczarowanych sytuacją gospodarczą w kraju. Według sondażu, tylko 48,8% poparłoby obecnie suwerenność, a 33,9% przeciw. W 1991 roku ponad 90% mieszkańców 50-milionowej republiki opowiedziało się w referendum za suwerennością.

d2xteg6
d2xteg6

Z okazji Dnia Niepodległosci, prawie pięć tysięcy żołnierzy przemaszerowało Kreszczatikiem - centralną ulicą stolicy Ukrainy. Defilada wojsk była głównym punktem obchodów jedenastej rocznicy niepodległości.

W całym kraju organizowane są świąteczne koncerty, wystawy, a wieczorem odbędą się wielkie pokazy fajerwerków. We Lwowie, ze względu na tragedię z 27 lipca, uroczystości mają skromny charakter, odwołano koncerty i zabawy.

Aspiracje niepodległościowe na Ukrainie odżyły w schyłkowym okresie istnienia ZSRR, kiedy prezydentem był Michaił Gorbaczow. W lipcu 1990 roku Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka ogłosiła deklarację suwerenności. Niepodległość proklamowała po moskiewskim puczu sierpniowym w 1991 roku. Wówczas zdelegalizowano partię komunistyczną. Pierwszym krajem, który uznał suwerenność Ukrainy, była Polska. (aka)

d2xteg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xteg6
Więcej tematów