Trwa ładowanie...

Ukraina: Wiktor Janukowycz i liderzy opozycji podpisali porozumienie

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i przywódcy opozycji Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok zawarli porozumienie w sprawie wyjścia ich kraju z kryzysu. Dokument podpisano w obecności szefów dyplomacji Polski i Niemiec, Radosława Sikorskiego i Franka-Waltera Steinmeiera.

Share
Ukraina: Wiktor Janukowycz i liderzy opozycji podpisali porozumienie
Źródło: PAP/EPA, Fot: Tim Brakemeier
d3jprxa

Główne punkty porozumienia to przywrócenie w ciągu 48 godzin konstytucji w kształcie z 2004 r. z ograniczeniem uprawnień prezydenta, powołanie rządu koalicyjnego w ciągu 10 dni oraz wcześniejsze wybory prezydenckie. Kolejnym krokiem ma być opracowanie nowej konstytucji, która "zrównoważy kompetencje prezydenta, rządu i parlamentu".

Niedługo po podpisaniu porozumienia parlament Ukrainy przywrócił konstytucję z 2004 r., która ogranicza uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza i rozszerza kompetencje parlamentu.

d3jprxa

Szczegóły porozumienia

Dokument "Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie" zakłada scenariusz i kalendarz kroków politycznych na rzecz rozwiązania obecnego konfliktu nad Dnieprem. Jego elementy to: powrót do konstytucji 2004 r. jako rozwiązania tymczasowego, utworzenie rządu zaufania narodowego, rozpoczęcie prac nad nową konstytucją, równoważącą uprawnienia prezydenta, rządu i parlamentu, która ma zostać przyjęta najpóźniej do września 2014 r.

Po przyjęciu nowej konstytucji, ale nie później niż do końca roku, ma dojść do nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Kolejne elementy porozumienia to śledztwa w sprawie niedawnych aktów przemocy monitorowane przez władze, opozycję i Radę Europy.

Władze zobowiązały się, że nie wprowadzą stanu wyjątkowego, zaś obie strony deklarują powstrzymanie się od przemocy i konfrontacji. W dokumencie jest także mowa o przedsięwzięciu wysiłków na rzecz zwolnienia okupowanych budynków i ulic oraz rozbrojenia osób posiadających broń.

Dokument jest podpisany przez prezydenta Wiktora Janukowycza, trzech liderów opozycji: Arsenija Jaceniuka, Witalija Kliczkę i i Ołeha Tiahnyboka oraz, jako świadków, ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego. Wcześniej został parafowany przez specjalnego wysłannika Federacji Rosyjskiej Władimira Łukina.

d3jprxa

Podziel się opinią

Share
d3jprxa
d3jprxa
Więcej tematów