Trwa ładowanie...
28-09-2014 21:35

Ukraina: bojownicy i siły rządowe wymienili się zakładnikami

Prorosyjscy bojownicy i rządowe siły ukraińskie na wschodzie kraju wymieniły się zakładnikami. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że separatyści wypuścili na wolność 30 wojskowych z różnych formacji jego kraju.

Share
Ukraina: bojownicy i siły rządowe wymienili się zakładnikamiŹródło: AP, fot: (c) 2014 Darko Vojinovic
d2z88rg

"Z Doniecka uwolniono 30 naszych chłopców. 27 z Ministerstwa Obrony Ukrainy, 2 z Gwardii Narodowej, 1 pogranicznik. Chwała Ukrainie!" - napisał szef państwa na swoim Twitterze.

Ukraińskie media donoszą, że w zamian za 30 Ukraińców separatyści otrzymali 30 swoich bojowników. Dziennikarz tygodnika "Kyiv Post" Christopher Miller poinformował - także na Twitterze - że wymianę jeńców obserwowali członkowie Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na wschodniej Ukrainie.

Rosyjska agencja ITAR-TASS podała tymczasem z Doniecka, że strona ukraińska przekazała separatystom 60 osób w zamian za 30 swoich żołnierzy. Według cytowanej przez agencję przewodniczącej komitetu ds. jeńców wojennych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Darii Morozowej początkowe uzgodnienia mówiły o wymianie 30 osób na 30, jednak następnie "przedstawiciele Kijowa zaproponowali, że wydadzą jeszcze 30 osób".

d2z88rg

Wymiana osób przetrzymywanych przez strony konfliktu w ukraińskim Donbasie to jeden z punktów porozumienia o wstrzymaniu ognia w tym regionie, zawartego 5 września w Mińsku na Białorusi. Protokół w tej sprawie podpisali wówczas przedstawiciele grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE.

19 września ta sama grupa postanowiła, że między stronami walk w Donbasie utworzona zostanie 30-kilometrowa strefa zdemilitaryzowana.

d2z88rg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z88rg
Więcej tematów