PolskaUfać tylko krótkoterminowym prognozom pogody

Ufać tylko krótkoterminowym prognozom pogody

Długoterminowe prognozy pogody nigdy nie będą dokładne. Możemy jednak spokojnie ufać prognozom pogody na najbliższe trzy dni - mówili w sobotę geofizycy z Uniwersytetu Warszawskiego na spotkaniu w ramach Festiwalu Nauki.

Krótkoterminowe prognozy pogody, obejmujące około trzech dni, są wiarygodne. Gorzej jest z prognozami tygodniowymi, natomiast prognozy długoterminowe są niewiele więcej warte niż przepowiednie starych górali - mówili warszawscy naukowcy na wykładzie pt. "Prognozy pogody - w co wierzyć, czemu nie ufać".

Możemy liczyć na to, że w przyszłości będzie można w miarę dokładnie przewidzieć pogodę z najwyżej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Na dłuższy okres nie będzie to możliwe - uważa prof. Krzysztof Haman z Instytutu Geofizyki UW.

Próby prognozowania, jak będzie wyglądała np. najbliższa zima, opierają się jedynie na tym, co mówi nam nasze doświadczenie, statystyki, co wynika z danych z ostatnich 50-100 lat.

Precyzyjne prognozy długoterminowe są niemożliwe w związku z naturą samej atmosfery. Jest ona bardzo niestabilna. Wystarczy jeden czynnik, by nagle zaczęła działać w zupełnie innym trybie. Nawet bardzo mały bodziec może wywołać olbrzymie zmiany - wyjaśniali fizycy.

Można za to oczekiwać coraz lepszych prognoz kilkudniowych. Bardzo szybki rozwój komputerów i modeli obliczeniowych pomagają coraz trafniej prognozować pogodę. Coraz lepiej rozumiemy też różne zjawiska fizyczne, determinujące pogodę, np. te, które zachodzą w chmurach - podkreślali eksperci.

Aby prognozować pogodę, nie wystarczy jednak znajomość jej stanu w danej chwili i prowadzenie pomiarów. Trzeba umieć rozwiązywać równania, dotyczące praw fizyki atmosfery.

Na początku XX w. sformułował je norweski naukowiec V. Bjerknes. Zastosowanie tych obliczeń w codziennej praktyce umożliwił dopiero rozwój komputerów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)