Trwa ładowanie...
Artykuł Sponsorowany
30-04-2020 10:32

UE ujednolica normy, żeby przyspieszyć walkę z COVID-19

UE pochyla się nad problemem braków sprzętowych w szpitalach, niezależnie od kraju, rodzaju placówki, jakichkolwiek wcześniejszych zaniedbań lub obecnych braków magazynowych – zdaje sobie sprawę, że sprzętu potrzeba coraz więcej i należy ujednolicić procesy tak, aby zaopatrzenie było tak sprawne i efektywne jak to możliwe.

UE ujednolica normy, żeby przyspieszyć walkę z COVID-19
d3tkx5q
d3tkx5q
Artykuł sponsorowany

O jakie sprzęty chodzi?

Szpitale oraz inne placówki lecznicze w Polsce i na całym świecie jeszcze nigdy nie zetknęły się z takimi brakami sprzętowymi jakie mają obecnie. Brakuje nie tylko podstawowych środków ochrony osobistej dla pracowników ochrony zdrowia, takich jak rękawiczki, maseczki, przyłbice i kombinezony, ale również wyposażenia dla chorych wymagających hospitalizacji – łóżek szpitalnych oraz respiratorów.

Sytuacja wyglądała najgorzej na samym początku pandemii. Pierwszy raz można było to dostrzec we Włoszech, gdzie liczba chorych rosła lawinowo, szczególnie na północy kraju. Między innymi z powodu braku podstawowych środków ochrony osobistej, co 10 zakażony we Włoszech to pracownik ochrony zdrowia. Na oddziałach intensywnej terapii zaczęło brakować również respiratorów – lekarze musieli decydować, którzy pacjenci powinni otrzymać je w pierwszej kolejności – w zależności od szans chorych na przeżycie. Często pacjenci starsi i z chorobami współistniejącymi nie mieli możliwości takiego leczenia. Liczba zgonów spowodowanych wirusem SARS-CoV-2 jest największa na całym świecie. Na szczęście liczba nowych chorych hospitalizowanych i zmarłych w ostatnich dniach zmniejsza się, co wskazuje na słabnięcie epidemii w tamtej części Europy. Włosi nie otrzymali również odpowiedniego wsparcia w walce z pandemią ze strony Unii Europejskiej – zarówno pomocy medycznej, jak i od strony gospodarczej.

Jeszcze przed odnotowaniem pierwszego przypadku zachorowania w Polsce, w szpitalach zaczęło brakować podstawowych środków ochrony osobistej, a kupienie jednorazowej maski chirurgicznej w aptece graniczyło z cudem. W pomoc zaangażowała się nie tylko władza, ale również prywatne osoby i firmy. Zostały przekazane fundusze na zakup wyposażenia medycznego, salony kosmetyczne dzieliły się swoimi zapasami środków dezynfekujących, rękawiczek i maseczek, a prywatne firmy zaczęły szyć maseczki, aby jak najbardziej wesprzeć pracowników ochrony zdrowia działających „na pierwszej linii frontu”. Również producenci autoklawów, na przykład firma ENBIO przekazała 100 autoklawów do sterylizacji do polskich i zagranicznych szpitali.

d3tkx5q

Prezes Rady Ministrów oraz Minister Zdrowia podczas konferencji 4 kwietnia poinformowali o ilości zamówionego i dostarczonego asortymentu medycznego – jest to 31 milionów maseczek chirurgicznych, 28 milionów maseczek z filtrami, 17,5 miliona kompletów rękawiczek oraz 1,8 mln okularów ochronnych, przyłbic i gogli. Zakupiono również 1000 respiratorów, przy czym 200 już dotarło. Środki ochrony dla personelu medycznego są niezbędne w walce z wirusem – jeśli lekarze zostaną zakażeni, zacznie brakować pracowników, co jeszcze przed epidemią było odczuwalne w polskiej ochronie zdrowia. Niezbędne w walce z każdym czynnikiem zakaźnym są również środki do dezynfekcji oraz autoklawy, w których jest przeprowadzana sterylizacja. Jest to jedyny proces, który całkowicie usuwa szkodliwe drobnoustroje. Urządzenia te, dotychczas używane między innymi w szpitalach, placówkach medycznych, w dobie obecnej pandemii będą miały zastosowanie również w innych firmach, przy produkcji maseczek oraz wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko zakażenia.

materiał klienta
Źródło: materiał klienta

Dlaczego trzeba zmienić normy?

Aby zaopatrzenie placówek ochrony zdrowia w całej Europie było sprawne i efektywne, należy ujednolicić procesy produkcyjne. Przede wszystkim sprzęt i środki używane w szpitalach, na przykład autoklawy, aby spełniały swoje zadanie, muszą być w pełni bezpieczne. Stosowanie ujednoliconych norm pozwoli obecnym producentom, m.in. środków ochrony osobistej, na ujednolicenie jakości produktów dostarczanych do szpitali, co w efekcie zwiększy ochronę pracowników służby zdrowia w całej Unii Europejskiej.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia, zaznacza, jak ważne w obecnych czasach jest ujednolicenie procesów produkcyjnych:

d3tkx5q

"Nie możemy marnować sekundy w walce z koronawirusem. Dzięki środkom, które dziś przyjmujemy, przyspieszamy wprowadzanie bezpiecznego, niezbędnego sprzętu medycznego i urządzeń, takich jak maski, fartuchy i kombinezony, na rynek UE. Ten sprzęt ma fundamentalne znaczenie dla naszych pracowników służby zdrowia – odważnych i odpornych kobiet i mężczyzn na pierwszej linii walki z koronawirusem."

Ponadto dzięki normom firmy, które zamierzają uruchomić produkcję produktów, których wymaga sytuacja (np. środków do dezynfekcji, maseczek, przyłbic, kombinezonów), dostaną jasne wytyczne na temat wymagań produktowych i w sprawny sposób będą w stanie dostosować do nich proces produkcji.

Wprowadzane normy będą zbiorem zharmonizowanych istniejących już trzech norm dotyczących wyrobów medycznych. Zostały one opracowane przez CEN, czyli Europejski Komitet Normalizacyjny oraz CENELEC – Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki. Te europejskie normy są istotnym filarem w pełni funkcjonującego rynku wewnętrznego. Redukują koszty, promują innowacje, zapewniają interoperacyjność różnych urządzeń i usług oraz pomagają firmom w dostępie do rynku.

materiał klienta
Źródło: materiał klienta

Komentarz specjalisty – producenta autoklawów (urządzeń do sterylizacji)

Kamil Sikorski, Business Development Director w firmie Enbio, również podkreśla wagę ujednolicenia obecnych norm:

d3tkx5q

"Normy mają realny wpływ na jakość produktów i proces produkcji wspomnianych urządzeń. Dotychczas firma Enbio korzystała z europejskich norm przy produkcji sterylizatorów. Autoklawy posiadają europejski certyfikat urządzenia medycznego CE. Przestrzeganie tych norm jest niezwykle ważne, ponieważ oprócz grupy docelowej, którą są między innymi salony kosmetyczne, korzystają z tych urządzeń również szpitale. Każde uproszczenie i ujednolicenie w obecnej sytuacji jest na plus, a firmy powinny być wsparte zoptymalizowanymi rozwiązaniami. Firma Enbio przekazała 100 sterylizatorów do polskich, niemieckich, włoskich i hiszpańskich szpitali, a 10% z każdego zakupu w sklepie internetowym Enbio.com zostanie przekazane szpitalom."

Bibliografia:
1. Rzeczpospolita, Włochy: Co 10 zakażony to pracownik służby zdrowia, https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/200329812-Wlochy-Co-10-zakazony-to-pracownik-sluzby-zdrowia.html dostęp: 5.04.2020.
2. Rzeczpospolita, Włochy: Spada liczba zgonów spowodowanych koronawirusem. Najmniej od 12 dni https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/304059990-Wlochy-Spada-liczba-zgonow-spowodowanych-koronawirusem-Najmniej-od-12-dni.html dostęp: 5.04.2020.
3. Rzeczpospolita, Komisja Europejska przeprasza Włochy za brak pomocy https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/200409746-Komisja-Europejska-przeprasza-Wlochy-za-brak-pomocy.html dostęp: 5.04.2020.
4. Rząd przedstawia oficjalne dane w sprawie zaopatrzenia polskich szpitali na czas walki z pandemią koronawirusa https://www.stefczyk.info/2020/04/04/dworczyk-i-szumowski-dementuja-fake-newsy-nt-zaopatrzenia-polskich-szpitali-i-prezentuja-oficjalne-dane/ dostęp 5.04.2020.

Artykuł sponsorowany

d3tkx5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tkx5q
Więcej tematów