Trwa ładowanie...
d24ufq8

UE próbuje ratować Traktat z Nicei

Szczyt UE wydał w piątek bezprecedensową deklarację, która potwierdza opublikowane równocześnie oświadczenie rządu irlandzkiego, że Traktat z Nicei nie stanowi zagrożenia dla tradycyjnej polityki neutralności wojskowej Irlandii.

d24ufq8
d24ufq8

Rząd jest przekonany, że publikacja obu oświadczeń uśmierzy niepokoje, wyrażane w czasie kampanii przed pierwszym referendum, że Traktat z Nicei mógłby wpłynąć na politykę neutralności wojskowej Irlandii - oświadczył premier Irlandii Bertie Ahern na spotkaniu unijnych przywódców w Sewilli.

Traktat z Nicei jest nową wersją Traktatu o Unii Europejskiej, podstawy prawnej UE, i określa między innymi warunki udziału starych i nowych członków w instytucjach poszerzonej Unii. Piętnastka uważa więc, że jego wejście w życie jest koniecznym warunkiem poszerzenia.

Po odrzuceniu go przez Irlandczyków w ubiegłorocznym referendum, rząd Aherna zamierza ponownie zorganizować powszechne głosowanie w tej sprawie jesienią.

Jednym z argumentów przeciwników traktatu były jego zapisy dotyczące tzw. wspólnej polityki w zakresie bezpieczeństwa i obrony, której ramieniem zbrojnym mają być powstające właśnie unijne siły szybkiego reagowania.

d24ufq8

Szczyt oświadczył, że wejście w życie Traktatu z Nicei nie zmieni obecnej sytuacji prawnej, w której każda decyzja o przejściu do wspólnej obrony będzie podjęta zgodnie z wymogami konstytucyjnymi poszczególnych państw członkowskich.

W irlandzkiej deklaracji wyjaśniono, że Irlandia nie zgodzi się na wszelkie tego typu decyzje czy posunięcia, oznaczające odejście od tradycyjnej polityki neutralności wojskowej, jeżeli nie zostały zaaprobowane przez naród irlandzki w referendum.

Szczyt zapewnił też, że Traktat z Nicei, podobnie jak dotychczasowa wersja podstawy prawnej Unii, nie narzuca (państwom członkowskim) żadnych wiążących wzajemnych zobowiązań obronnych. Ani też rozwijanie zdolności Unii do wykonywania zadań humanitarnych i w zarządzaniu kryzysami nie obejmuje tworzenia armii europejskiej.

Komisja Europejska ostrzegła niedawno, że ewentualne odrzucenie Traktatu z Nicei przez Irlandczyków w drugim referendum może spowodować "poważną zwłokę w poszerzeniu" Unii. Dotychczas ratyfikowało traktat 13 państw UE z wyjątkiem Belgii i Irlandii. (aka)

d24ufq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ufq8
Więcej tematów