Trwa ładowanie...

Uchwalono ustawę o zwiększeniu liczebności sił zbrojnych na Ukrainie

Parlament Ukrainy przyjął projekt ustawy w sprawie zwiększenia liczebności ukraińskich sił zbrojnych o ponad jedną trzecią, do 250 tys. ludzi, w tym 204 tys. żołnierzy. Obecnie wojsko ukraińskie to około 180 tys. żołnierzy.

Share
Uchwalono ustawę o zwiększeniu liczebności sił zbrojnych na Ukrainie
Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2wle88

Ustawę przyjęto większością 270 głosów, znacznie powyżej wymaganego pułapu wynoszącego 226 głosów. Dokument zostanie teraz przekazany do podpisu prezydentowi Petrowi Poroszence, który zaproponował zwiększenie liczebności wojska.

W poniedziałek Poroszenko wniósł projekt ustawy do Rady Najwyższej Ukrainy, która w czwartek zaakceptowała propozycję prezydenta. Konieczność wzrostu liczebności uzasadniono "zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego w strefie militarnej, które mają charakter długoterminowy".

W drugiej połowie stycznia premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ze względu na wagę propozycji rządowej w tej samej sprawie prosił parlament o pilne jej rozpatrzenie. Przypomniał wówczas, że w budżecie na 2015 rok na potrzeby wojska i bezpieczeństwa kraju wydzielono 5,2 proc. PKB, czyli 90 mld hrywien (ponad 21 mld złotych).

d2wle88

20 stycznia na Ukrainie rozpoczął się pierwszy w tym roku etap mobilizacji do wojska, który miał potrwać 90 dni i objąć na początku ok. 50 tysięcy osób. Ogółem w 2015 roku do Sił Zbrojnych Ukrainy zostanie powołanych ponad 100 tysięcy ludzi.

W ramach drugiego etapu mobilizacji, który zostanie przeprowadzony od kwietnia do czerwca, do wojska zostanie powołanych 13,5 tys. osób. Ostatnia fala mobilizacji - od lipca do września - obejmie 40 tys. osób.

d2wle88

Podziel się opinią

Share
d2wle88
d2wle88
Więcej tematów