UAM w Poznaniu najlepszym uniwersytetem
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu okazał się najlepszym uniwersytetem publicznym w rankingu szkół wyższych tygodnika "Wprost". Laureaci dziesiątego rankingu tygodnika odebrali w czwartek w Warszawie "Złote indeksy".
15.05.2003 | aktual.: 15.05.2003 16:39
Poznańskie uczelnie wygrały w trzech kategoriach szkół publicznych: najlepszy uniwersytet, najlepsza akademia medyczna i akademia sztuk pięknych, a w trzech kategoriach znalazły się na drugim miejscu - akademia rolnicza, akademia ekonomiczna, akademia wychowania fizycznego.
Bardzo dobrze wypadły też publiczne szkoły wyższe z Warszawy i Krakowa - Uniwersytet Warszawski zdobył drugie, a Uniwersytet Jagielloński trzecie miejsce w swojej kategorii. Warszawskie szkoły SGH, SGGW i AWF uznano odpowiednio za najlepszą uczelnię ekonomiczną, rolniczą i akademię wychowania fizycznego.
Wśród uczelni technicznych najlepsza okazała się Politechnika Wrocławska, na drugiej pozycji znalazła się Politechnika Warszawska, a na trzeciej Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Krakowską Akademię Pedagogiczną uznano za najlepszą uczelnię pedagogiczną w kraju.
Wśród niepaństwowych wyższych szkół biznesu zwyciężyła Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, a wśród prywatnych szkół niebiznesowych - Wyższa Szkoła Humanistyczna w Pułtusku.
Z zestawienia można dowiedzieć się, gdzie najlepiej studiować poszczególne kierunki m.in.: prawo, zarządzanie biznesem, psychologię, medycynę, turystykę. Ułożono też ranking studiów MBA.
W rankingu brano pod uwagę kilkadziesiąt szczegółowych zagadnień, m.in.: uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego, osiągnięcia naukowe kadry, udział w międzynarodowych wystawach i festiwalach, jakość programów nauczania, zaplecze informatyczno-biblioteczne, praktyki, staże, warunki i skuteczność nauczania języków obcych.
Tygodnik oceniał też dostosowanie programów nauczania do wymogów współczesnej gospodarki i społeczeństwa, szanse kariery zawodowej, ocenę absolwentów zatrudnionych przez konkretnych pracodawców.
W oddzielnych rankingach sklasyfikowano szkoły publiczne, niepaństwowe wyższe szkoły biznesu i zarządzania, niepaństwowe szkoły niebiznesowe.
Dane o szkołach zbierano wysyłając do nich obszerną ankietę (31 pytań w przypadku szkół niepublicznych, 26 w przypadku publicznych, 17 - w odniesieniu do studiów MBA). Przekazane przez uczelnie dane były potem weryfikowane na podstawie danych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, GUS, Komitetu Badań Naukowych.