Trwa ładowanie...

Tyle zarabiają polscy sędziowie. Wiceminister zdradził kwoty

W odpowiedzi na interpelację posłów Kukiz'15, wiceminister sprawiedliwości Łukasza Piebiak przedstawił dane dotyczące zarobków sędziów. W sądach apelacyjnych wypłaty w 2016 r. sięgały 16,5 tys. zł.
Share
Sędzia w todze.
Sędzia w todze.Źródło: East News, Fot: Adam Guz/Reporter
dbx03sx

Z odpowiedzi na interpelację dowiadujemy się, że w 2012 r. sędziowie sądu apelacyjnego zarabiali przeciętnie 12,9 tys. zł. W 2016 r. zarobki wzrosły do 16,5 tys. zł. W sądach okręgowych było to odpowiednio: 11,2 tys. zł oraz 13,9 tys. zł, a w sądach rejonowych: 8,8 tys. zł oraz 11 tys. zł.

- Wysokość wynagrodzenia sędziów różnicuje staż pracy lub pełnione funkcje. W związku z pełnioną funkcją sędziemu przysługuje dodatek funkcyjny. Wynagrodzenie sędziów różnicuje ponadto dodatek za długoletnią pracę - precyzuje wiceminister Łukasz Piebiak.

Przypomnijmy, że zarobki sędziów stały się ostatnio gorącym tematem, ponieważ minister Zbigniew Ziobro domaga się, aby sędziowie - podobnie jak politycy i samorządowcy - publikowali swoje oświadczenia majątkowe. Większość pracowników wymiaru sprawiedliwości jest temu jednak przeciwna.

źródło: Super Express

dbx03sx

Podziel się opinią

Share
dbx03sx
dbx03sx
Więcej tematów