Trwa ładowanie...
d1wcswe
tygrys
27-10-2009 14:55

Tygrysy są na krawędzi wyginięcia - ostrzegają eksperci

Światowa populacja tygrysów szybko się kurczy mimo wysiłków mających na celu ich ratowanie, zatem są pilnie potrzebne nowe strategie na rzecz tych zwierząt - ostrzegli międzynarodowi eksperci ochrony przyrody zebrani w Katmandu w Nepalu.

d1wcswe
d1wcswe

- Tygrysy są na krawędzi wyginięcia - oświadczył nepalski minister leśnictwa Yuvaraj Bhusal na konferencji poświęconej tygrysom w Katmandu. W spotkaniu uczestniczą eksperci z 20 państw, w tym z 13, gdzie tygrysy wciąż żyją na wolności.

Na całym świecie przetrwało na wolności zaledwie 3,5-4 tysiące tygrysów, podczas gdy na początku XX wieku było ich jeszcze 100 tysięcy. Wszystkie żyją w Azji.

- Mimo naszych wysiłków z ostatnich trzech dekad tygrysom wciąż grozi wyginięcie. Głównym zagrożeniem są dla nich kłusownictwo i utrata siedlisk - powiedział premier Nepalu Madhav Kumar Nepal.

Podkreślił, że nie wystarczą indywidualne wysiłki poszczególnych państw. - Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wspólnych strategii i światowej solidarności - zaznaczył.

d1wcswe

Polowanie na tygrysy jest w całym świecie zakazane, ale w Azji, m.in. w Chinach, kłusownictwo na tych zwierzętach przynosi duże zyski. Niektóre części ich ciała uchodzą za afrodyzjaki lub są wykorzystywane w medycynie tradycyjnej, a skóry są używane w meblarstwie lub jako ozdoba.

Zdaniem ekspertów, skóra tygrysa kosztuje na nepalskim rynku około 1000 dolarów, a za granicą 10-krotnie więcej.

Prezes Banku Światowego Robert Zoellick, który przekazał uczestnikom konferencji przesłanie wideo, wyraził pogląd, że kłusownicy są "lepiej zorganizowani" niż politycy i obrońcy zagrożonych gatunków.

- Nielegalny handel dzikimi zwierzętami przynosi w Azji szacunkowo około 10 mld dol. rocznie, jest więc drugim co do lukratywności zajęciem po handlu bronią i narkotykami - oświadczył Zoellick.

Uczestnicy konferencji, w tym przedstawiciele organizacji ochrony przyrody WWF, będą rozmawiać o strategiach ratowania tygrysów oraz zagrożeniach takich jak kłusownictwo i przemyt różnych części ciała tygrysów.

Wśród państw, gdzie wciąż żyją tygrysy, są: Bangladesz, Bhutan, Kambodża, Chiny, Indie, Indonezja, Laos, Birma, Nepal, Rosja, Tajlandia i Wietnam.

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj