Trwa ładowanie...

Tygodnik "Minute" skazany na 10 tys. euro za rasistowski wybryk

Paryski trybunał drugiej instancji skazał na zapłacenie 10 000 euro grzywny redaktora naczelnego ultraprawicowego tygodnika "Minute" za porównanie czarnoskórej minister sprawiedliwości Christiane Taubiry do małpy.

Share
Tygodnik "Minute" skazany na 10 tys. euro za rasistowski wybryk
Źródło: AFP, fot: PASCAL GUYOT
d3u5c5w

"Minute" zamieścił na okładce numeru z 13 listopada 2013 roku fotografię szefowej resortu sprawiedliwości w rządzie francuskim z podpisem: "złośliwa jak małpa". Drugie zdanie pod zdjęciem brzmiało: "Taubira retrouve la banane", co w przenośni oznacza "Taubira odzyskała uśmiech", ale w sensie dosłownym brzmi "Taubira znalazła banana".

Trybunał drugiej instancji wydał łagodniejszy wyrok niż żądany przez prokuratora dla redaktora naczelnego brukowego tygodnika Jean-Marie Molitora. Oskarżyciel domagał się dla niego trzech miesięcy aresztu w zawieszeniu i grzywny w wysokości 10 000 euro.

Pani prokurator Aurore Chauvelot uznała opisaną wyżej okładkę ultraprawicowego tygodnika za zamierzony i niewątpliwy akt rasizmu.

d3u5c5w

Redaktor naczelny "Minute", który nie pojawił się na rozprawie, zaprzeczył, jakoby jego pismo kierowało się rasizmem.

Przyznał jedynie, że okładka "była w złym guście".

Na krótko przed ukazaniem się inkryminowanego numeru "Minute", minister Taubira była celem podobnych ataków na jej osobę związanych z uchwaloną z jej inicjatywy ustawą legalizującą małżeństwa osób jednej płci.

Anne Sophie Leclere, kandydatka w wyborach samorządowych z marca tego roku reprezentująca skrajnie prawicową partię Front Narodowy, która zamieściła na swoim Facebooku fotomontaż, porównując minister Taubirę do małpy, otrzymała wyrok dziewięciu miesięcy więzienia.

Sąd apelacyjny ma rozpatrzyć w styczniu przyszłego roku jej odwołanie od tego werdyktu.

d3u5c5w

Podziel się opinią

Share
d3u5c5w
d3u5c5w
Więcej tematów