PolskaTwierdza w Grudziądzu otwarta dla zwiedzających

Twierdza w Grudziądzu otwarta dla zwiedzających

Przejmujący chłód nie zniechęcił kilku tysięcy mieszkańców Grudziądza (Kujawsko-Pomorskie) i
turystów chcących zwiedzić Cytadelę górującą nad miastem.
Użytkowany przez wojsko kompleks jest udostępniany zwiedzającym na
kilka godzin w Święto Niepodległości.

Potężna twierdza, malowniczo położona na skarpie wiślanej i górująca nad miastem, służy obecnie jako magazyny wojskowe i przez cały rok odgrodzona jest od miasta wartami i podwójnym drutem kolczastym. Interesujący obiekt można zwiedzać z przewodnikiem tradycyjnie 11 listopada.

Najdłuższe kolejki zwiedzających ustawiły się przed wejściami do podziemnych chodników minerskich, których łączna długość to ponad 30 km. Najmłodsi goście oblegali wystawę współczesnego sprzętu wojskowego, a ogromnym wzięciem - niezależnie od wieku - cieszyła się także wojskowa grochówka.

Rozkaz budowy twierdzy, między Grudziądzem a Kwidzynem, wydał tuż po I rozbiorze Polski w 1772 r. król Prus Fryderyk II, przeczuwając zbliżającą się wojnę z Rosją. Do realizacji projektu przystąpiono dwa lata później, o czy zaświadcza zachowany do dziś kamień pamiątkowy z napisem "6 Juni 1776" ustawiony w miejscu, gdzie monarcha osobiście wskazał miejsce budowy.

Dziś Cytadela grudziądzka jest jednym z najbardziej okazałych obiektów XVIII-wiecznej sztuki militarnej w Europie. Mimo burzliwych dziejów Grudziądza obiekt zachował swe założenia architektoniczne i wiele detali świadczących o poziomie techniki obronnej w końcu XVIII w.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)