Trwa ładowanie...
d4k1ph9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tusk za przedłużeniem sankcji wobec Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung", że będzie zabiegał o przedłużenie sankcji UE wobec Rosji. Zaapelował o pomoc dla Grecji, gdyż jej wyjście z eurolandu byłoby "katastrofą".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk
Donald Tusk (WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d4k1ph9

Tusk powiedział w wywiadzie dla "SZ" i kilku innych gazet europejskich, że będzie zabiegał o przedłużenie sankcji wobec Rosji.

Jak zaznaczył, potrzebna jest obecnie "presja", aby doprowadzić do pełnej realizacji porozumień z Mińska, przewidujących m.in. przejęcie przez ukraińskie służby kontroli nad granicami swego kraju. - Ten kto uważa, że Putin lub separatyści wykażą dobrą wolę, jest albo naiwny, albo zakłamany - podkreślił Tusk. Jak dodał, "Europa i wspólnota transatlantycka muszą pozostać zjednoczone".

Szef Rady Europejskiej przytoczył opinię prezydenta USA Baracka Obamy, który ostrzegł go, że odmowa przedłużenia w czerwcu unijnych sankcji wobec Rosji stworzyłaby "bardzo krytyczny moment" w relacjach transatlantyckich.

d4k1ph9

Jak wyjaśnił, Obama nie domaga się zaostrzenia restrykcji. - Obama był jednoznaczny: przedłużcie sankcje; to wystarczy, żeby nam pokazać, że w tym konflikcie nadal działamy wspólnie - powiedział polityk w rozmowie z "SZ".

Tusk przyznał, że przekonanie wszystkich 28 państw będzie "trudnym procesem". - Myślę jednak, że wszystkie 28 (krajów) zdaje sobie sprawę z konieczności zachowania wspólnego stanowiska. To jest najsilniejsza motywacja - powiedział.

Polski polityk przyznał, że nieobecność instytucji unijnych w negocjacjach w sprawie Ukrainy nie jest dla niego "sytuacją komfortową". Jak wyjaśnił, zaakceptował pomimo tego rozmowy w tzw. formacie normandzkim (Niemcy, Francja, Rosja i Ukraina), gdyż są one przykładem, że Europa może w tej trudnej sytuacji osiągnąć jakiś wynik. Jego zdaniem we wschodniej Ukrainie ciągle nie ma rozejmu, jednak liczba ofiar znacznie się zmniejszyła.

Tusk odrzucił zdecydowanie możliwość wyjścia Grecji ze strefy euro. - Musimy zapobiec wyjściu Grecji. To byłaby z pewnością katastrofa. Nie mogę dostrzec żadnych pozytywnych aspektów takiego scenariusza - wyjaśnił polityk.

d4k1ph9

Jak zaznaczył, w przypadku Grecji "chodzi nie tylko o pieniądze, lecz także o geopolityczny kontekst". - Czy możecie sobie wyobrazić Europę bez Grecji? - pytał dziennikarzy. Wyjście Grecji byłoby - jak zauważył - "najbardziej dramatycznym rozdziałem w całej historii Unii Europejskiej". - Musimy pomóc Grecji, to nie podlega dyskusji - dodał.

d4k1ph9

Podziel się opinią

Share

d4k1ph9

d4k1ph9
Więcej tematów