Trwa ładowanie...
27-02-2009 12:15

Tusk nie podpisał wniosku prezydenta - nie ma ceremonii

Premier Donald Tusk nie kontrasygnował wniosku o wyznaczenie gen. Franciszka Gągora na drugą kadencję na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W związku z tym zaplanowana na piątek ceremonia wręczenia nominacji zostaje przeniesiona na innym termin - podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Tusk nie podpisał wniosku prezydenta - nie ma ceremoniiŹródło: PAP
d2ari1g
d2ari1g

Mianowanie Szefa Sztabu Generalnego WP należy do kompetencji prezydenta - Zwierzchnika Sił Zbrojnych, ale wymaga kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów.

"Kontrasygnata premiera pod wnioskiem jest czynnością czysto techniczną, wynikać powinna z woli poparcia kandydata popieranego przez Ministra Obrony Narodowej" - napisano w komunikacie BBN.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że brak kontrasygnaty premiera pod wnioskiem o wyznaczenie Gągora na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wynikał jedynie z napiętego kalendarza szefa rządu.

Według Grasia informacja o tym, że nominacja dla Gągora została podpisana przez prezydenta, wpłynęła do kancelarii premiera w czwartek po południu. A - jak dodał - w tym czasie premier był w Olsztynie, a potem w Gdańsku. - Dziś premier będzie w Hamburgu. Mogę zapewnić, że nominacja (dla Gągora) zostanie przez premiera kontrasygnowana - podkreślił rzecznik rządu.

d2ari1g

Jak zaznaczył rzecznik, gdyby kancelaria premiera wcześniej wiedziała o nominacji dla Gągora, to mogłaby się przygotować. - A tak, do ostatniego momentu nie było wiadomo, kto otrzyma od prezydenta tę nominację - zastrzegł rzecznik rządu.

- Cieszymy się, że Gągor będzie kontynuował swoją funkcję. To bardzo sprawny oficer, który ze swoich zadań wywiązywał się perfekcyjnie - ocenił Graś.

Wniosek do premiera wysłano w czwartek po spotkaniu szefa MON Bogdana Klicha i zwierzchnika sił zbrojnych Lecha Kaczyńskiego. Wówczas oficjalnie przekazano mediom informację, że gen. Gągor będzie szefem SGWP drugą kadencję. Uroczystość wyznaczenia go ponownie na stanowisko planowano w Pałacu Prezydenckim na piątek o godz. 17.

Trzyletnia kadencja gen. Gągora skończyła się w czwartek.

Do obowiązków szefa SGWP należy m.in. współuczestniczenie w opracowywaniu koncepcji rozwoju sił zbrojnych, kierowanie szkoleniem wojsk oraz utrzymywanie w armii gotowości bojowej i mobilizacyjnej.

d2ari1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ari1g
Więcej tematów