Tusk doceniony. Otrzyma nagrodę od Niemców
Premier Donald Tusk otrzyma 12 września w Poczdamie europejską nagrodę dziennikarzy, która jest przyznawana od 2005 roku przez organizację M100 Sanssouci Colloquium. Nagroda zostanie też wręczona prezydentce Kosowa Vjosi Osmani-Sadriu.
Laureatów tegorocznej prestiżowej nagrody forum medialnego M100 Sanssouci Colloquium ogłoszono w środę w Poczdamie. Szef polskiego rządu Donald Tusk i prezydentka Kosowa Viosa Osmani to nieodzowni orędownicy "naszego demokratycznego, wolnego społeczeństwa" - podkreślił burmistrz Poczdamu Mike Schubert.
Jak dodał, Tusk został wyróżniony za "niestrudzoną walkę z autokracją". Z kolei Osmani "wykazując determinację i dalekowzroczność stanęła w obronie młodej demokracji w regionie, który od dawna naznaczony jest konfliktem".
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 12 września w Poczdamie, a głównym mówcą ma być kanclerz Olaf Scholz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nagroda przyznawana od 2005 r.
Nagroda M100 Media Award przyznawana jest od 2005 roku osobom, które angażują się na rzecz porozumienia europejskiego i wolności prasy. Wśród dotychczasowych laureatów byli m.in. zmarły w tym roku w rosyjskiej niewoli opozycjonista Aleksiej Nawalny, były minister spraw zagranicznych RFN Hans-Dietrich Genscher, ukraiński naród i kobiecy ruch oporu w Iranie.
W trakcie konferencji M100 Sanssouci Colloquium, ramach której wręczana jest nagroda, kilkudziesięciu redaktorów i redaktorek naczelnych mediów, przedstawiciele świata nauki, polityki i społeczeństwa obywatelskiego będzie dyskutować m.in. o skutkach dezinformacji i zdolnościach obronnych Europy wobec wojny w Ukrainie.
Przeczytaj również:
Źródło: Deutsche Welle
"Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy lub nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu".