Trwa ładowanie...
d2evku0
28-09-2014 21:50

Turcja: w tym tygodniu decyzja o formie wsparcia walki z IS

Turcja zapewne nie pozostanie poza koalicją międzynarodową zwalczającą organizację Państwo Islamskie (IS) - powiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan; Ankara ma zdecydować w nadchodzącym tygodniu o formie swego zaangażowania.

Share
d2evku0

Przez wiele miesięcy Zachód czuł się zawiedziony powściągliwością Turcji wobec działań przeciwko IS, lecz niedawna podróż Erdogana do USA wydaje się zmieniać stan rzeczy.

"Przeprowadzimy w tym tygodniu rozmowy z odpowiednimi władzami. Będziemy tam, gdzie powinniśmy być. Nie możemy pozostać poza" - powiedział Erdogan na międzynarodowym forum gospodarczym w Stambule. Dodał, że niezbędna może się okazać interwencja sił lądowych.

Premier Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył w niedzielę, że rząd w poniedziałek zaprezentuje projekt mandatu autoryzującego interwencję sił zbrojnych w Iraku i Syrii. Kwestia ta będzie omawiana w tureckim parlamencie w czwartek.

Prezydent Erdogan podkreślił, iż nie sądzi, by jakakolwiek akcja militarna wystarczyła do pokonania IS, i że rozwiązanie długoterminowe wymaga uporania się z problemami politycznymi Syrii i Iraku.

d2evku0

"Bomby to rozwiązanie prowizoryczne" - dodał Erdogan.

Ankara uzasadniała brak zaangażowania w walkę z IS koniecznością chronienia uprowadzonych w czerwcu w Mosulu 49 pracowników tureckiego konsulatu. Porwani wrócili do kraju przed tygodniem.

Erdogan już podczas pobytu w Nowym Jorku zapowiadał, że Turcja może zapewnić wsparcie wojskowe i logistyczne koalicji walczącej z bojownikami Państwa Islamskiego w Syrii.

d2evku0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2evku0
Więcej tematów