Trwa ładowanie...

Trzy lata więzienia za pomoc nastolatce z Francji w wyjeździe do Syrii

Sąd w Paryżu skazał na trzy lata więzienia mężczyznę, który pomógł 14-letniej Francuzce w wyjeździe do Syrii, gdzie chciała poślubić poznanego w internecie dżihadystę z Państwa Islamskiego (IS). Był to pierwszy proces tego typu we Francji.

Share
Trzy lata więzienia za pomoc nastolatce z Francji w wyjeździe do Syrii
Źródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d44jp04

41-letni mężczyzna pomógł nastolatce w lutym 2014 roku w dotarciu na lotnisko w Lyonie, gdzie miała wsiąść do samolotu do Stambułu. Rodzice dziewczyny zgłosili jej zaginięcie na policji i została ona zatrzymana przed odlotem.

Wyjątkowo zdeterminowana młoda osoba po raz kolejny uciekła. Odnaleziono ją we wrześniu 2014 roku w Belgii, gdzie wyszła za miejscowego dżihadystę. Wkrótce znikła i prawdopodobnie jest ze swoim mężem w Syrii.

Wcześniej dziewczyna, która pomimo sprzeciwu rodziny zainteresowała się radykalnym islamem, poznała na Facebooku pewnego mężczyznę przedstawiającego się jako "Tony Toxico", bojownik Państwa Islamskiego. Poradził jej opuszczenie Francji, aby żyła w Syrii zgodnie ze swą religią. Potwierdziła, że chce wyjechać z kraju i do niego dołączyć, aby go poślubić.

d44jp04

Oskarżony, ojciec trzech dziewczynek, poznał również w internecie "Tony'ego Toxico", który poprosił go o pomoc nastolatce w ucieczce do Syrii. Zapłacił mu połowę ceny wynajmu hotelu w przeddzień odlotu do Syrii, a także za transport na lotnisko.

Przed sądem oskarżony, pracujący jako operator dźwigu, wyjaśnił, że zrobił "przysługę" swemu internetowemu znajomemu, traktując go jako "brata w wierze". Tłumaczył się swą "naiwnością" i "głupotą" i żałował, że nie wyperswadował dziewczynie wyjazdu do Syrii, tym bardziej że myślał, że ma ona 16, a nie 14 lat.

Sąd nie dał się przekonać, tłumacząc, że oskarżony na swym koncie na Facebooku dał wyraźne dowody sprzyjania dżihadystom w Syrii i utrzymywania z nimi kontaktów. Zgodnie z prawem może on starać się o wcześniejsze zwolnienie z więzienia, ale dopiero po odbyciu półrocznej kary.

Francuskie władze przyjęły w listopadzie nowe prawo antyterrorystyczne, mające na celu głównie zahamowanie wyjazdów dżihadystów do stref walk.

Według oficjalnych danych Francja jest jednym z głównych krajów zachodnich, skąd pochodzą dżihadyści przyjeżdżający z Europy do Syrii. Do tej pory w szeregach dżihadystów zginęło 90 Francuzów.

d44jp04

Podziel się opinią

Share
d44jp04
d44jp04
Więcej tematów