Trwa ładowanie...
d34hvvj

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Odnotowano silne wstrząsy wtórme

• Silne trzęsienie ziemi w środkowej części Włoch • Według wstępnych danych, miało siłę 5,4 stopni w skali Richtera • Runęło wiele budynków, ludzie w panice wybiegli z domów • Jeszcze w środę pojawiły się wstrząsy wtórne • Przypomnijmy: 24 sierpnia trzęsienie ziemi o sile 6,2 nawiedziło środkowe Włochy
Share
Trzęsienie ziemi we Włoszech. Odnotowano silne wstrząsy wtórme
Źródło: PAP/EPA
d34hvvj

W środę po godzinie 19.00 trzęsienie ziemi nawiedziło środkową część Włoch. Pierwszy wstrząs miał siłę 5,4 stopni w skali Richtera. Drugi raz zatrzęsła się ziemia po godzinie 21.00. Ten wstrząs sejsmiczny był odczuwalny niemal w całym kraju: od Triestu i Wenecji po Neapol. Sejsmolodzy podali, że drugi wstrząs miał magnitudę 5,9. Oba wstrząsy miały epicentrum w rejonie miasta Macerata w regionie Marche w środkowych Włoszech - podał Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Pierwsze doniesienia mówią o szkodach i zniszczeniach.

Jak informuje agencja AP, powołując się na Amerykański Instytut Geofizyczny (USGS), epicentrum pierwszego wstrząsu znajdowało się na głębokości 10 km pod powierzchnią ziemi.

Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Wciąż napływają doniesienia o zniszczeniach i zawalonych budynkach. Wiele z nich runęło wtedy, gdy nie było w nich już ludzi. Opuścili oni domy po pierwszym wstrząsie. Niektóre miejscowości leżące w epicentrum wstrząsu pozbawione zostały energii elektrycznej. W miejscowości Visso koło Maceraty ranne zostały dwie osoby - ogłosiły miejscowe władze. Doszło tam do paniki.

d34hvvj

Wstrząsy odczuwane był w Rzymie, Asyżu, Terni i Perugii, a także w wielu miejscowościach regionów Marche, Lacjum, Umbria i Abruzja. Wszędzie ludzie wybiegli z domów. Tłumy pojawiły się też na ulicach Wiecznego Miasta. Ewakuowany został gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystko wskazuje na to, że najpoważniejsza sytuacja panuje w miejscowości Ussita koło Maceraty. Jej burmistrz Giuliano Rinaldi powiedział w telewizji: -Naszego miasteczka już nie ma. Poinformował, że zawaliły się domy, a także fasada kościoła. Doszło też do pęknięcia terenu.

Lokalne władze z Marche przekazują informacje o szkodach. Burmistrz miejscowości Castel Sant'Angelo sul Nero, znajdującej się w pobliżu epicentrum, powiedział, że runęło tam kilka budynków. Szczegóły nie są znane. O szkodach informują też władze pobliskich osad. W Nursji stwierdzono zniszczenia w jednym z kościołów z XVII wieku.

d34hvvj

Sejsmolodzy ostrzegają, że w najbliższym czasie należy spodziewać się dalszych wstrząsów wtórnych związanych zarówno z trzęsieniem ziemi z sierpnia, jak i tym środowym. Po wieczornym silnym wstrząsie zanotowano około 20 następnych.

Trzęsienie ziemi we Włoszech w sierpniu. Zginęło prawie 300 osób

24 sierpnia trzęsienie ziemi o sile 6,2 nawiedziło środkowe Włochy. Najciężej dotknięte zostały miejscowości na styku regionów Umbria, Lacjum i Marche. W trzęsieniu ziemi zginęło 295 osób, najwięcej w zupełnie zniszczonej miejscowości Amatrice. Prawie 5 tysięcy osób straciło dach nad głową.

Od dnia tragicznego w skutkach trzęsienia zanotowano także 158 wstrząsów, które miały siłę od 3 do 4 w skali Richtera, 15 o sile powyżej 4 i jeden o sile ponad 5 stopni. Łącznie zanotowano ponad 5 tysięcy wtórnych wstrząsów sejsmicznych.

d34hvvj

Podziel się opinią

Share
d34hvvj
d34hvvj
Więcej tematów