Trwa ładowanie...
somalia
15-01-2014 10:05

Trzeci rok z rzędu spadła skala piractwa morskiego na świecie

Skala piractwa morskiego na świecie spadła w 2013 roku trzeci rok z rzędu, głównie dzięki ograniczeniu ataków piratów somalijskich - ogłosiło Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB). Liczba ataków piratów spadła do poziomu najniższego od sześciu lat.

Trzeci rok z rzędu spadła skala piractwa morskiego na świecieŹródło: AFP, fot: Mohamed Dahir
djvo5b3
djvo5b3

Według danych IMB w 2013 roku liczba ataków pirackich wyniosła 264, podczas gdy rok wcześniej było ich 297, a w 2011 - 439.

W minionym roku piraci uprowadzili 12 statków, wzięli za zakładników ponad 300 członków załogi, a jedną osobę zabili.

Jednak tylko 15 ataków odnotowano na wodach u wybrzeży Somalii i w Zatoce Adeńskiej. Jest to znaczny spadek w porównaniu z 75 przypadkami w 2012 roku i 237 w roku 2011.

Ograniczenie ataków piratów somalijskich stało się możliwe dzięki wprowadzeniu międzynarodowych patroli morskich oraz zwiększeniu czujności na statkach, a także wynajmowaniu przez nie zbrojnej ochrony.

Ogółem, najniebezpieczniejszym na morzach rokiem był 2010, gdy piraci atakowali 445 razy.

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj