ycipk-3tb5mq
IAR

Trzech Króli: co prawdą, a co mitem jest?

• Dziś w Kościele katolickim uroczystość Objawienia Pańskiego
• Dzień ten popularnie zwany jest świętem Trzech Króli
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W święto Trzech Króli ulicami maszerują barwne orszaki królewskie
W święto Trzech Króli ulicami maszerują barwne orszaki królewskie (AFP, Fot: Jorge Guerrero)
ycipk-3tb5mq

Tradycja katolicka mówi, że byli to poganie, którzy jako pierwsi oddali pokłon Chrystusowi.

Przez wieki jednak wokół tej uroczystości narosło wiele mitów. Ewangelia nie wspomina na przykład o żadnych królach. Nie wymienia w ogóle ich imion - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową ksiądz profesor Józef Naumowicz - historyk literatury wczesnochrześcijańskiej z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- Pismo Święte mówi tylko i wyłącznie o magach. Przy tym nie podaje, ilu ich było - dodaje ksiądz profesor Józef Naumowicz. - Przynieśli złoto, kadzidło i mirrę. Dlatego później zaczęto twierdzić, że było ich trzech. Jak mówi historyk, ta liczba pojawiła się w szóstym wieku. Trzysta lat później wymieniano już ich imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

ycipk-3tb5mq

Trzej magowie mieli reprezentować całą ludzkość, czyli trzy znane w starożytności kontynenty: Europę, Afrykę i Azję.

Dziś święto Trzech Króli kojarzy się z barwnymi orszakami przemierzającymi ulice miast. Dawniej często uznawano je za "drugą Wigilię", organizując na przykład wieczerze i spotkania w gronie rodzinnym.

Był to też ostatni dzień, w którym chodzili kolędnicy i ich różne regionalne odmiany, na przykład "Herody" w podkrakowskich Zielonkach. Współcześnie w tym dniu powszechnie organizowane są Orszaki Trzech Króli, które są rodzajem ulicznej parady, niekiedy nawiązującej do jasełek. Orszaki zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju, w tym roku mają one przejść ulicami ponad 400 polskich miast i miejscowości.

Wśród zwyczajów związanych ze Świętem Trzech Króli jest też na przykład święcenie kredy, którą potem pisze się na drzwiach domów litery C+M+B. Dziś ten dzień to również początek karnawału, czyli okresu zimowych zabaw i maskarad.

ycipk-3tb5mq

W Polsce od pięciu lat święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3tb5mq

ycipk-3tb5mq