Trybunał Stanu dla prezesa NBP? Petru: wniosek jest gotowy
Merytorycznie wniosek jest gotowy, natomiast nie ma decyzji politycznej - powiedział w TOK FM poseł Polski 2050 Ryszard Petru, odnosząc się do sprawy postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
Przewodniczący KO Donald Tusk poinformował w piątek, odnosząc się do ewentualnego postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, że jego formacja polityczna nie zrobi niczego, co by naruszyło stabilność, czy podważyło reputację państwa polskiego w Europie, za granicą.
Z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że nad takim wnioskiem trzeba się poważnie zastanowić.
Obaj wskazali, że decyzja polityczna w sprawie Trybunału dla Glapińskiego nadal nie zapadła.
- Merytorycznie wniosek jest gotowy, natomiast nie ma decyzji politycznej - potwierdził w poniedziałek poseł Ryszard Petru, przewodniczący sejmowej komisji gospodarki i rozwoju.
Skutkiem przegłosowania w Sejmie wniosku o postawienie przez Trybunałem jest zawieszenie prezesa NBP w wykonywaniu jego funkcji, a jego obowiązki przejmuje wiceprezes Narodowego Banku Polskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley poinformowała w poniedziałek Financial Times, że w razie zawieszenia prezesa NBP w czynnościach w związku z ewentualnym postawieniem go przed Trybunałem Stanu, polski bank centralny złoży apelację w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. złamania traktatów unijnych.
NBP pisze do Hołowni
W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował treść listu z 29 listopada do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Członkowie zarządu banku centralnego piszą w nim, że zarzuty kierowane przez nową koalicję pod adresem prezesa Adama Glapińskiego "nie mają uzasadnienia", a jego działania "były zgodne z prawem".
Czytaj także:
Źródło: TOK FM, PAP