Trybunał: 3 m kw. na osobę - to złamanie konstytucji!
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją przepis pozwalający na umieszczanie skazanego w celi, której powierzchnia nie przekracza 3 metrów kwadratowych na osobę. Sędziowie Trybunału postanowili, że przepis ten przestanie obowiązywać 18 miesięcy od dnia ogłoszenia decyzji w Dzienniku Ustaw.
26.05.2008 | aktual.: 26.05.2008 17:14
Zakwestionowany przepis zakłada, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego może umieścić osadzonych - na czas określony - w warunkach, w których powierzchnia celi na osobę wynosi mniej niż trzy metry kwadratowe. W praktyce przepis ten stosowany jest permanentnie - poprzez wyznaczanie kolejnych następujących po sobie "czasów określonych".
Zapisy kodeksu karnego wykonawczego w tej sprawie zaskarżył więzień - Jacek G. Mężczyzna od od stycznia 2002 r. przebywa w celi, której powierzchnia na jedną osobę była mniejsza niż 3 metry kwadratowe. Mężczyzna wielokrotnie wysyłał skargi do wymiaru penitencjarnego. W końcu skierował skargę do Trybunału.
W 2005 roku Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył przepis, który nie określa czasu przebywania w przeludnionej celi. Skarga została jednak wycofana, gdyż ówczesny minister sprawiedliwości zapewniał, że zajmie się tym przepisem.
Według Rzecznika Praw Obywatelskich, przepis, który 11 lat temu został uchwalony jako przejściowy, w rzeczywistości usankcjonował przeludnienie w aresztach i zakładach karnych. Zapis ten daje dyrektorom zakładów karnych możliwość przedłużania, praktycznie w nieskończoność, czasowego umieszczania więźniów w takich celach.
O uznanie przepisu za niezgodny z konstytucją wnioskowali również przedstawiciele Sejmu oraz Prokuratora Generalnego. Przedstawiciel Prokuratora Generalnego dodał zastrzeżenie, że zwraca się o odroczenie utraty mocy obowiązywania zakwestionowanego przepisu o półtora roku. Do końca 2009 r., jak wskazywał, ma bowiem zakończyć się program pozyskania kilkunastu tys. miejsc w jednostkach organizacyjnych więziennictwa. Wskazywał również, że trwają prace legislacyjne nad zmianami przepisów w zakresie odbywania kary. Do wniosku prokuratora ws. odroczenia utraty mocy o 18 miesięcy przychylił się poseł reprezentujący Sejm.