"Trwają rozmowy Turcji i USA o rozmieszczeniu tarczy antyrakietowej"
Turcja prowadzi z USA rozmowy w sprawie rozmieszczenia na jej terytorium elementów tarczy antyrakietowej - poinformował na swojej stronie internetowej turecki dziennik angielskojęzyczny "Hurriyet Daily News".
Według gazety, wiadomość tę przekazał jej amerykański lobbysta Riki Ellison, prezes popierającej zbrojenia przeciwrakietowe organizacji Missile Defense Advocacy Alliance. Ellison potwierdził również swą przedstawioną po koniec sierpnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" opinię, iż porzucenie przez USA planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Republice Czeskiej jest praktycznie przesądzone.
Reagując na publikację "Gazety Wyborczej", rzecznik Departamentu Stanu Philip Crowley zaprzeczył w ubiegły czwartek, aby Waszyngton zrezygnował z umieszczenia w tych państwach elementów tarczy. - Uznaję te informacje za nieścisłe. Cały czas rozważamy naszą strategię przeciwrakietową - powiedział Crowley.
Tymczasem na sierpniowej konferencji na temat amerykańskiej obrony antyrakietowej w Huntsville w stanie Alabama nie było w ogóle mowy o tarczy w Polsce i Czechach - zwracali uwagę jej uczestnicy. "Największym odejściem od strategii poprzedniej administracji było pominięcie na tej konferencji jakiejkolwiek dyskusji na temat bazy obrony rakietowej w Polsce i Republice Czeskiej" - napisał w raporcie o konferencji Ellison.
Szef rządowej Agencji Obrony Rakietowej generał Patrick O'Reilly przedstawił na konferencji propozycje alternatywnych rozwiązań dla tarczy w Polsce. Jedno z nich - relacjonuje Ellison - to umieszczenie na okrętach wojennych, a w przyszłości na lądzie, rakiet przechwytujących SM-3, naprowadzanych przez system wykrywania celów i kierowania ogniem Aegis. Rakiety te mogłyby niszczyć pociski balistyczne nieprzyjaciela w początkowej fazie ich lotu.
Jak zaznacza "Hurriyet", gdy w ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia o możliwości rozmieszczenia elementów tarczy w Turcji, turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu niezwłocznie oświadczył, że ani USA, ani NATO nie zwracały się do Ankary w tej sprawie. Gazeta zacytowała również wypowiedź Ellisona, że Stany Zjednoczone chcą zainstalować części składowe tarczy w czterech bazach w Turcji, a "negocjacje (na ten temat) już trwają i będą kontynuowane".
Jednak zdaniem gazety, turecki rząd będzie w tej sprawie postępował ostrożnie, by nie rozdrażniać Rosjan. "Turcja może być sojusznikiem USA, ale Rosja dostarcza większość zużywanej przez nią energii i ma wpływ na przyszłość interesów tureckich na Kaukazie" - napisał "Hurriyet".