WP

Trwają prace nad nową formacją wojskową. Będzie działać w cyberprzestrzeni

Polska armia ma zacząć tworzenie wojsk cybernetycznych już w przyszłym roku. MON pracuje nad założeniami dla nowej formacji. Według nieoficjalnych informacji, jednostka do zwalczania cyberprzestępczości będzie kolejnym rodzajem sił zbrojnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nabór do nowej jednostki ma rozpocząć się w 2019 roku
Nabór do nowej jednostki ma rozpocząć się w 2019 roku (WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
WP

Pierwszym etapem w tworzeniu wojsk cybernetycznych ma być poszerzenie Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013-2022. Do wspomnianego planu ma zostać dodany kolejny, piętnasty program, dotyczący właśnie cyberbezpieczeństwa.

Jak podaje RMF FM, prace nad programem mają skończyć się w lutym 2019 roku. Wówczas będzie wiadomo, jak liczne będą nowe wojska, jaka będzie ich struktura i jak będzie przebiegała rekrutacja. Znane są jednak ogólne cele nowej jednostki. Formacja miałaby się zajmować m.in. walką z cyberprzestępczością i cyberszpiegostwem.

Nowa służba ma stanowić odpowiedź na działania państw, które od lat rozwijają swój potencjał obronny i ofensywny w cyberprzestrzeni. Akty cyberterroryzmu coraz częściej stanowią alternatywę dla konwencjonalnych form agresji. Przykładem tego są ubiegłoroczne wydarzenia na Ukrainie - latem sparaliżowano w ten sposób banki, elektrownie i instytucje państwowe.

WP

Źródło: RMF FM

Zobacz także: Ryszard Czarnecki ministrem sportu? Jasna deklaracja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP