Trwa ładowanie...

Trwają prace nad nową formacją wojskową. Będzie działać w cyberprzestrzeni

Polska armia ma zacząć tworzenie wojsk cybernetycznych już w przyszłym roku. MON pracuje nad założeniami dla nowej formacji. Według nieoficjalnych informacji, jednostka do zwalczania cyberprzestępczości będzie kolejnym rodzajem sił zbrojnych.
Share
Nabór do nowej jednostki ma rozpocząć się w 2019 roku
Nabór do nowej jednostki ma rozpocząć się w 2019 rokuŹródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
dpakoni

Pierwszym etapem w tworzeniu wojsk cybernetycznych ma być poszerzenie Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013-2022. Do wspomnianego planu ma zostać dodany kolejny, piętnasty program, dotyczący właśnie cyberbezpieczeństwa.

Jak podaje RMF FM, prace nad programem mają skończyć się w lutym 2019 roku. Wówczas będzie wiadomo, jak liczne będą nowe wojska, jaka będzie ich struktura i jak będzie przebiegała rekrutacja. Znane są jednak ogólne cele nowej jednostki. Formacja miałaby się zajmować m.in. walką z cyberprzestępczością i cyberszpiegostwem.

Nowa służba ma stanowić odpowiedź na działania państw, które od lat rozwijają swój potencjał obronny i ofensywny w cyberprzestrzeni. Akty cyberterroryzmu coraz częściej stanowią alternatywę dla konwencjonalnych form agresji. Przykładem tego są ubiegłoroczne wydarzenia na Ukrainie - latem sparaliżowano w ten sposób banki, elektrownie i instytucje państwowe.

dpakoni

Źródło: RMF FM

Zobacz także: Ryszard Czarnecki ministrem sportu? Jasna deklaracja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpakoni

Podziel się opinią

Share
dpakoni
dpakoni
Więcej tematów