RegionalneTrójmiastoNaukowcy z Gdańska odkryli nową technologię chłodzenia cieczy

Naukowcy z Gdańska odkryli nową technologię chłodzenia cieczy

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wynaleźli nową technologię dłuższego chłodzenia napojów. Znajdzie ona miejsce w przemyśle spożywczym. To kolejny wynalazek gdańskich badaczy, którzy dwa lata temu zdobyli tytuł „Wynalazek roku”.

Naukowcy z Gdańska odkryli nową technologię chłodzenia cieczy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Krzysztof Krzempek
Tomasz Gdaniec

– Po umieszczeniu napoju w naszym pojemniku i schłodzeniu, materiał zmiennofazowy, znajdujący się między jego ściankami, przechodzi w stan stały. Tak przygotowany pojemnik może być transportowany na duże odległości, utrzymując przez wiele godzin jego zawartość w stałej temperaturze pomimo strat ciepła do otoczenia – mówi prof. Ewa Klugmann-Radziemska, kierownik Katedry Aparatury i Maszynoznawstwa Chemicznego.

Wbrew pozorom butelka nie jest jednak termosem. Posiada bowiem podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się ciecz chłodząca. Gdy w butelce zostaje umieszczony płyn to wówczas wkład emituje chłód, przechodząc samemu ze stanu ciekłego w stały. Konstrukcja ta umożliwia utrzymanie niskich temperatury nawet przez siedem godzin. Tym samym idealnie nadaje się do transportu. Takie samo działanie wykorzystywane jest, np. przy produkcji ogrzewaczy do dłoni. One również wykorzystują zmiany faz. Tyle tylko, że oddają ciepło.

Prototyp został wykonany w kształcie butelki. Jednak naczynie może mieć dowolny kształt – w zależności od potrzeb. Produkt może znaleźć zastosowanie w przemyśle spożywczym jako pojemnik chłodzący do wody lub napojów izotonicznych. Konstruktorzy liczą na zainteresowanie przemysłu. Butelka bowiem nie jest droga w produkcji.

- Naukowiec kończy swoje badania na etapie prototypu, trudno jest mu jeszcze zrobić biznesplan i wdrożyć produkt. To już zadanie dla przemysłu. Moment, kiedy trzeba przejść od fazy prototypu do wdrożenia nazywany jest przez naukowców, nie tylko w Polsce, „doliną śmierci” – dodaje Klugmann-Radziemska.

Materiały zmiennofazowe znalazły już szerokie zastosowanie w przemyśle. Są wykorzystywane m.in w celu zapewnienia stałej temperatury np. przy produkcji wyrobów mlecznych, wina, hodowli roślin szklarniowych. Obniża to koszty instalacji chłodzących.

Politechnika Gdańska jest jedną z najbardziej innowacyjnych uczelni w Polsce. Jej pracownicy zasłynęli dwa late temu m.in. budową tzw. Cyber oka, interfejsu służącego do diagnozy i terapii osób, które zapadły na śpiączkę. Za to osiągnięcie nadano im tytuł „Wynalazek roku”.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)