RegionalneTrójmiastoNa Targu Siennym i Rakowym odnaleziono tysiąc artefaktów. "To teren historyczny"

Na Targu Siennym i Rakowym odnaleziono tysiąc artefaktów. "To teren historyczny"

• Podczas prac związanych z budową Forum Gdańsk, na Targu Siennym i Rakowym odnaleziono ponad tysiąc artefaktów
• Kolasa: to teren historyczny
• W ubiegłym roku odkryto ruiny loży wolnomularskiej

Na Targu Siennym i Rakowym odnaleziono tysiąc artefaktów. "To teren historyczny"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Tomasz Gdaniec

01.06.2016 14:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Działka, na której powstaje Forum Gdańsk, to teren historyczny. Nic więc dziwnego, że podczas realizacji inwestycji, zarówno na placu budowy, jak i przy okazji modernizacji układu drogowego wokół kompleksu, natrafialiśmy na bardzo ciekawe, niejednokrotnie wartościowe znaleziska. Cieszymy się, że teraz mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści będą mogli bliżej zapoznać się z zabytkowymi przedmiotami i elementami dawnej zabudowy odkrytymi na Targu Siennym. Serdecznie zachęcamy do odwiedzania Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - mówi Krzysztof Kolasa, menedżer projektu Forum Gdańsk

Podczas prowadzonych prac ziemnych odnaleziono ponad tysiąc eksponatów, w tym zabytki numizmatyczne (m.in. złote i srebrne monety), żetony, biżuterię, uzbrojenie, plakietki pielgrzymie, plomby towarowe oraz zabawki, a także elementy zabudowy - pozostałości domów murowanych i szkieletowych, latryn, drewnianych wodociągów, nawierzchni ulic brukowanych i pieców hipokaustum. Znaleziska datowane są na okres od XIV do XVIII w. Jednym z większych zaskoczeń było odkopanie jesienią ubiegłego roku ruin dawnego gmachu Senatu Wolnego Miasta oraz loży masońskiej.

- Zwykła, maszynowo robiona cegła z przełomu XIX i XX wieku. Sporządziliśmy dokumentację znaleziska. Ten budynek nie miał wielkiej wagi historycznej. Skarbów ani "złotego pociągu" też tam nie było. Decyzja mogła być tylko jedna: wyburzyć te pozostałości - mówił wówczas archeolog Robert Krzywdziński.

Od czerwca odnalezione eksponaty można oglądać w piwnicach Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej w ramach ekspozycji "Targ Sienny w Gdańsku - przedmieście europejskiej metropolii w świetle wykopalisk archeologicznych". Zwiedzający będą mogli zapoznać się z zabytkami znalezionymi na terenie Targu Siennego podczas prac związanych z budową Forum Gdańsk.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Komentarze (0)