RegionalneTrójmiastoHelmut Kohl odbierze honorowe obywatelstwo Gdańska

Helmut Kohl odbierze honorowe obywatelstwo Gdańska

Prezydent Gdańska i przewodniczący Rady Miasta wręczą tytuł honorowego obywatela miasta Gdańska b. kanclerzowi Niemiec Helmutowi Kohlowi. Uroczystość odbędzie się w jego w domu w Niemczech; z powodu stanu zdrowia nie może przyjechać do Polski.

Rada Miasta Gdańska przyznała to wyróżnienie niemieckiemu politykowi w kwietniu 2009 r. Takie samo honorowe obywatelstwo miasta Gdańska otrzymał też wówczas były premier Tadeusz Mazowiecki. Z inicjatywą przyznania obu tytułów wystąpił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z Platformy Obywatelskiej i radni klubu tej partii.

Adamowicz, uzasadniając przed ponad rokiem wniosek o uhonorowanie obu polityków, powiedział, że "w roku obchodów 20-lecia wolnej Polski i obalenia muru berlińskiego jest ważne, aby przypomnieć opinii publicznej, że to właśnie Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl symbolizują przemiany 1989 r. i to oni dokonali milowego skoku w polepszeniu stosunków polsko-niemieckich".

- Na początku planowaliśmy wręczenie obu wyróżnień jesienią ubiegłego roku. Termin przyjazdu do Gdańska Helmuta Kohla był jednak ciągle przekładany. Ostatnio dostaliśmy informację od strony niemieckiej, że stan zdrowia byłego kanclerza uniemożliwi mu wizytę w Gdańsku. W takiej sytuacji otrzymaliśmy propozycję wręczenia mu honorowego obywatelstwa osobiście w jego rezydencji k. Frankfurtu nad Menem - powiedział szef Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek (PO).

Spotkanie z Kohlem zaplanowano na środę i ma trwać ok. godziny. Oprócz oprawionego w skórę aktu nadania honorowego obywatelstwa miasta Helmut Kohl otrzyma też bogato rzeźbione drewniane krzesło z herbem Gdańska.

Uzasadniając w kwietniu 2009 r. nadanie tytułu byłemu kanclerzowi Niemiec radni gdańscy podkreślili, że "w gronie współczesnych europejskich polityków należy on do najwybitniejszych mężów stanu, jest jednym z czołowych architektów nowego ładu Europy oraz partnerskich relacji polsko-niemieckich, któremu Unia Europejska nadała w 1998 roku tytuł honorowego obywatela Europy". Helmut Kohl ma 80 lat. Kanclerzem Niemiec był przez 16 lat (1982-98).

Do tej pory tytuł honorowego obywatela Gdańska otrzymali m.in. George Bush, Richard von Weizsaeker, Lech Wałęsa, Ryszard Kukliński, Margaret Thatcher, Ronald Reagan, Jan Nowak Jeziorański, Guenter Grass oraz Obrońcy Westerplatte, Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku, Działacze Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i sygnatariusze Porozumień Sierpniowych w 1980 r.

Źródło artykułu:PAP
Gdańskniemcyhelmut kohl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)