Trwa ładowanie...

Czy Bałtyk okaże się w tym roku bezpiecznym morzem?

70 ratowników na siedmiu gdańskich plażach będzie strzec bezpieczeństwa turystów do końca sierpnia. Przez cały ubiegły rok w Bałtyku utonęło 470 osób. Większość z nich zgubiła brawura. Czy w tym roku będzie bezpieczniej?

Czy Bałtyk okaże się w tym roku bezpiecznym morzem?Źródło: Fotolia
d27nrf8
d27nrf8

- Większość wypadków nad wodą ma dwie przyczyny – brawurę oraz alkohol. Bardzo duża liczba mężczyzn chce zaimponować sobie lub kolegom, dlatego decydują się na robienie rzeczy, na które sami by nie wpadli. Na plażach obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, ale nikt nie sprawdzi, czy i kiedy osoba wchodząca do wody piła. Wchodząc na plażę nie można wyłączać rozsądku – mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Peńczyk, ratownik wodny.

Ratownicy w codziennej pracy będą wykorzystywać nowoczesny sprzęt - m.in. 6 łodzi motorowych, 2 skutery wodne z platformą, 4 pojazdy typu quad z przyczepą ratunkową, kajaki morskie, deski ratownicze, profesjonalny sprzęt medyczny. Miejskie plaże będą pilnowane przez ratowników każdego dnia w godzinach 9.30 – 17.30 do końca wakacji.

Na plażach uruchomiono specjalne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Są to wózki-amfibie umożliwiające kąpiel osobom niepełnosprawnym, które znajdują się w Brzeźnie oraz Stogach. Dodatkowo udostępniane będzie 12 kładek dla osób niepełnosprawnych oraz opiekunów z wózkami dziecięcymi. Na aktywnie fizycznie osoby czeka 20 boisk do siatkówki plażowej oraz 9 boisk do plażowej piłki nożnej. Pobyt turystom będzie starała się uprzyjemnić również biblioteka wojewódzka.

- Przez najbliższe cztery lata na każdej strzeżonej plaży funkcjonować będzie tymczasowy punkt biblioteczny. Będzie można przyjść, wziąć książkę i wychodząc z plaży zwrócić ją. Obecnie funkcjonuje łącznie siedem takich miejsc – mówi Wirtualnej Polsce Natalia Gromow z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

d27nrf8

O przygotowaniu gdańskich plaż świadczy wyróżnienie, które otrzymały na początku czerwca. Wówczas „Niebieską Flagę” otrzymały kąpieliska w Brzeźnie, Jelitkowie, Kolibie, Orle, Sobieszewie oraz Stogach. "Błękitna Flaga" jest to międzynarodowy program zainicjowany w 1985 r. przez Fundację Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Kopenhadze. Celem programu jest wyróżnianie zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju kąpielisk i marin.

W tym roku jeszcze nie zanotowano przypadku utonięcia w Bałtyku. Jednak w Polsce pod wodą od początku maja życie straciło już 35 osób. Przez cały ubiegły rok na powierzchnię nie wypłynęły 646 osoby. W tym 470 kąpiących się w Bałtyku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d27nrf8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27nrf8
Więcej tematów