Trwa ładowanie...

Czy Bałtyk okaże się w tym roku bezpiecznym morzem?

70 ratowników na siedmiu gdańskich plażach będzie strzec bezpieczeństwa turystów do końca sierpnia. Przez cały ubiegły rok w Bałtyku utonęło 470 osób. Większość z nich zgubiła brawura. Czy w tym roku będzie bezpieczniej?

Czy Bałtyk okaże się w tym roku bezpiecznym morzem?Źródło: Fotolia
d27javh
d27javh

- Większość wypadków nad wodą ma dwie przyczyny – brawurę oraz alkohol. Bardzo duża liczba mężczyzn chce zaimponować sobie lub kolegom, dlatego decydują się na robienie rzeczy, na które sami by nie wpadli. Na plażach obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, ale nikt nie sprawdzi, czy i kiedy osoba wchodząca do wody piła. Wchodząc na plażę nie można wyłączać rozsądku – mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Peńczyk, ratownik wodny.

Ratownicy w codziennej pracy będą wykorzystywać nowoczesny sprzęt - m.in. 6 łodzi motorowych, 2 skutery wodne z platformą, 4 pojazdy typu quad z przyczepą ratunkową, kajaki morskie, deski ratownicze, profesjonalny sprzęt medyczny. Miejskie plaże będą pilnowane przez ratowników każdego dnia w godzinach 9.30 – 17.30 do końca wakacji.

Na plażach uruchomiono specjalne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Są to wózki-amfibie umożliwiające kąpiel osobom niepełnosprawnym, które znajdują się w Brzeźnie oraz Stogach. Dodatkowo udostępniane będzie 12 kładek dla osób niepełnosprawnych oraz opiekunów z wózkami dziecięcymi. Na aktywnie fizycznie osoby czeka 20 boisk do siatkówki plażowej oraz 9 boisk do plażowej piłki nożnej. Pobyt turystom będzie starała się uprzyjemnić również biblioteka wojewódzka.

- Przez najbliższe cztery lata na każdej strzeżonej plaży funkcjonować będzie tymczasowy punkt biblioteczny. Będzie można przyjść, wziąć książkę i wychodząc z plaży zwrócić ją. Obecnie funkcjonuje łącznie siedem takich miejsc – mówi Wirtualnej Polsce Natalia Gromow z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

d27javh

O przygotowaniu gdańskich plaż świadczy wyróżnienie, które otrzymały na początku czerwca. Wówczas „Niebieską Flagę” otrzymały kąpieliska w Brzeźnie, Jelitkowie, Kolibie, Orle, Sobieszewie oraz Stogach. "Błękitna Flaga" jest to międzynarodowy program zainicjowany w 1985 r. przez Fundację Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Kopenhadze. Celem programu jest wyróżnianie zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju kąpielisk i marin.

W tym roku jeszcze nie zanotowano przypadku utonięcia w Bałtyku. Jednak w Polsce pod wodą od początku maja życie straciło już 35 osób. Przez cały ubiegły rok na powierzchnię nie wypłynęły 646 osoby. W tym 470 kąpiących się w Bałtyku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d27javh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27javh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj