Trwa ładowanie...

Bliskie spotkanie w lesie. Na widok człowieka zamarły

W trakcie spaceru po lesie doszło do nietypowego spotkania. Leśniczy z nadleśnictwa Choczewo nagrał bliskie spotkanie ze stadem łosi. Klępy (samice) na widok autora nagrania zastygły w bezruchu i patrzyły się prosto w kamerę. Nagranie sprawia wrażenie, że to człowiek jest obserwowany.

Bliskie spotkanie ze stadem łosi na Pomorzu. Bliskie spotkanie ze stadem łosi na Pomorzu. Źródło: Nadleśnictwo Choczewo, fot: Karol Machalski
d2lzwyt
d2lzwyt

Leśniczy Karol Michalski natknął się na klępy w pobliżu jeziora Choczewskiego na Pomorzu. W pewnym momencie autor wyciągnął telefon i nagrał bliskie spotkanie z grupą leśnych mieszkańców. Samice łosia zamarły w bezruchu, uważnie obserwując człowieka przed nimi.

"Łosie w pasie nadmorskim są coraz częściej spotykane. Te osobniki stały bardzo długo nieruchomo. Łosie rzadko się płoszą przez co można często niezamierzenie podejść do nich bardzo blisko" - wyjaśniono na profilu Nadleśnictwo Choczewo na Facebooku.

d2lzwyt

Na nagraniu widać klępy. Samice wraz z młodymi zbierają się w niewielkie grupy najczęściej zimą i do końcówki lata wspólnie przemierzają kolejne tereny. Tymczasem samce przez dłuższy czas w roku żyją samotnie i dołączają do klęp jedynie na okres godowy, który zaczyna się w sierpniu.

Co zrobić, gdy zobaczymy łosia?

Dziś w Polsce żyje ok. 30 tys łosi. Te zwierzęta najczęściej można spotkać na podmokłych czy bagiennych terenach, ale też i w lesie. Wystraszone łosie mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, dlatego przy bliskim w spotkaniu należy stanąć w miejscu i spokojnie zaczekać na ich reakcję, tak jak zrobił to autor nagrania.

W przypadku, gdy do spotkania dochodzi na drodze podczas prowadzenia auta, w miarę możliwości najlepiej zdjąć nogę z gazu, zatrzymać się i poczekać aż zwierzę opuści jezdnię. Wraz z przyjściem ciepłych dni łosie swobodnie przemieszczają się z miejsc żerowania do miejsc spoczynku, stąd często przy drogach położonych blisko lasów i podmokłych terenów, stawiane są znaki ostrzegawcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2lzwyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lzwyt
Więcej tematów