Trwa ładowanie...
d2vcg5a

Trójka. Senacka komisja debatuje nad sytuacją w Polskim Radiu

Trójka jest na ustach wszystkich. Ze stacji po wielu latach pracy odchodzą dziennikarze, współpracę z nią kończą znani artyści. Sprawie postanowił przyjrzeć się Senat. Zebrała się Komisja Kultury i Środków Przekazu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trójka. Na posiedzenie senackiej komisji przyszli też byli dziennikarze
Trójka. Na posiedzenie senackiej komisji przyszli też byli dziennikarze
d2vcg5a

Na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu w Senacie poza jej członkami znaleźli się przedstawiciele władz radiowej Trójki, ale też dziennikarze, którzy pożegnali się ze stacją.

Na samym początku posiedzenia odczytano listę dziennikarzy, którzy w ostatnim czasie rozstali się z Trójką. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zwróciła uwagę, że niektóre z wymienionych osób wciąż pracują w radiu, inne same odeszły, a nie zostały zwolnione. Zaznaczyła, że w radiu trwa audyt.

Tomasz Kowalczewski, który jest dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu Trzeciego Polskiego Radia, zaznaczył, że od kiedy zajmuje to stanowisko, nie zwolnił żadnego dziennikarza i nie podpisał żadnego wypowiedzenia z pracy.

d2vcg5a

Zobacz też: Pokazano głośne filmy o pedofilii. Co robi rząd?

Trójka. Byli dziennikarze Polskiego Radia emocjonalnie o sytuacji w radiu

Po nich głos zabrał Ernest Zozuń, były dziennikarz Polskiego Radia. - Dla prezes Marek Niedźwiecki jest panem prezenterem, ale ty Tomku doskonale wiesz, kim jest. Wiesz, że on i inni byli już dziennikarze są najuczciwszymi ludźmi. Co sprawiło, że wylałeś na nich cysternę nieczystości? Byłeś naszym kolegą, wyrzekłeś się nas - podkreślił, zwracając się do Kowalczewskiego.

d2vcg5a

Dodał, że wypowiada się z przejęciem, bo do radia trafił w wieku 19 lat i spędził w nim większą część swojego życia. Zaapelował, by komisja spotkała się z ekspertami za tydzień i porozmawiała o tym, co zrobić, by radio było wolne od polityki i by spełniało swoje zadania.

Agnieszka Szydłowska, która od czerwca jest na wypowiedzeniu w Trójce. - Jestem osobą pełną żalu. W poniedziałek złożyłam wypowiedzenie, mając dwoje dzieci, kredyt i bez spadochronu - powiedziała drżącym głosem.

Bartosz Gil, również dziennikarz, podkreślił, że "w czasach studenckich Trójka była moim domem, miałem okresy, kiedy nie miałem gdzie spać". Po nim głos zabrał Michał Nogaś. - We mnie nie ma osobistego żalu, jest za to ogromny żal związany z tym, co się stało z radiem. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że od początku był taki cel, by zabić wolność - podkreślił.

Byli dziennikarze Polskiego Radia zauważają, że to nie jest pierwsza ekipa rządząca, która coś narzuca. - To, co dzieje się teraz, jest nieprawdopodobne. Jak można, posiadając takich dziennikarzy, doprowadzić do takiego upadku, zarzucać pracownikom nieuczciwość, odwracać się do nich tyłem - dodał Nogaś.

d2vcg5a

- Słuchałem, jak słuchacze płakali, żegnając się z Trójką. Gdybyście zostawili Kazika na liście przebojów, nikt by tego nie zauważył. Zniszczyliście miejsce i markę. Przejdziecie do historii jako grabarze tego miejsca - podkreślił.

Trójka. Niewłaściwe praktyki od dawna?

Głos zabrali też Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, i Seweryn Blumsztajn z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Dlaczego mając wiedzę o nieprawidłowościach przy liczeniu głosów do listy przebojów, dopiero przy sytuacji z Kazikiem powiedziano o tym głośno? - pytają dziennikarze. Zozuń zaznaczył, że SMS-y czy maile z instrukcjami od szefów (podobne do tego, który otrzymał Piotr Metz od Tomasza Kowalczewskiego) były wysyłane dziennikarzom wcześniej i dotyczyły najczęściej publicystyki.

d2vcg5a

Dziennikarze podjęli też temat poświęcania czasu na antenie sprawom politycznym i konkretnym politykom. Zozuń zwrócił uwagę, że rozmowy prowadzą dziennikarze spoza Polskiego Radia, tacy jak Michał Rachoń czy Adrian Klarenbach z TVP. - Czy Trójka nie ma własnych dziennikarzy? Ma, ale mogliby zadać inne pytania - zauważył.

Trójka. Senatorowie o sytuacji w radiu

- Po Jedynce nastąpiła demolka Trójki - powiedział senator Bogdan Borusewicz. Dodał, że płaci abonament, a nie ma wpływu na to, co się dzieje w mediach publicznych. Senator Barbara Borys-Damięcka zwróciła uwagę, że nie mamy do czynienia z pytaniem o to, czyj ból jest większy (nawiązała przy tym do piosenki Kazika), ale z pytaniem o wolność.

Powiedziała o "szczycie arogancji" przedstawicieli radia, zwracając się do prezes Polskiego Radia. - Skąd pani się wzięła i dlaczego się pani zgodziła przyjąć tę funkcję - zapytała senator. Z kolei Aleksander Pociej zasugerował, by dziennikarze weszli na drogę prawną, bo z ich słów odczytuje, że byli mobbingowani.

d2vcg5a

Iwona Śledzińska-Katarasińska liczy na to, że być może temat Trójki zostanie podniesiony również w Sejmie. - Spróbujemy temat przenieść do Sejmu - powiedziała. Tomasz Zimoch powiedział, że choć zna Tomasza Kowalczewskiego, woli wrócić do formy "pan". - Nie jest ci wstyd? - zapytał.

Do uwag odniosła się Kamińska. - Mam duże doświadczenie zawodowe - zaznaczyła. Zapytała, czy komisja senacka spotka się też ws. cenzury w Radiu Zet. Zasugerował to Sylwester Latkowski, który miał być w środę gościem radia.

- Będziemy uczestniczyć w pluralistycznym świecie, który jest dzięki mediom publicznym. Jesteśmy gotowi do rozmowy - dodała Kamińska. Wcześniej przeczytała niepochlebne opinie o Trójce z internetu.

d2vcg5a

- Wszyscy dziennikarze oblaliby u pani egzamin z etyki, bo mamy inne priorytety - powiedział Nogaś do prezes Polskiego Radia. - Niech pani zwolni tego człowieka - nawołują zebrani, mówiąc o Kowalczewskim do Kamińskiej. Kowalczewski nie odpowiedział bowiem wprost na pytanie, czy ktoś na niego wpływał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vcg5a

Podziel się opinią

Share

d2vcg5a

d2vcg5a
Więcej tematów