ŚwiatTroja odnaleziona dzięki Homerowi

Troja odnaleziona dzięki Homerowi

Homer bezbłędnie opisał okolice starożytnej Troi - pisze sobotnia "Gazeta Wyborcza", powołując się na wyniki ponad 20-letnich badań amerykańskich i tureckich geologów, opublikowane w miesięczniku "Geology". Wynika z nich, że mury odkryte w okolicy tureckiej wioski Hisarlik, niedaleko Cieśniny Dardanelskiej, są faktycznie ruinami mitycznej Troi.

Geolodzy z "Iliadą" w ręku szukali miejsc, o których pisał Homer - twierdzi "Gazeta Wyborcza". Skupili się m.in. na odnalezieniu miejsca, w którym atakujący Trojan Grecy mieli pozostawić powyciągane na brzeg statki.

Jak pisze Homer, przystań ta leżała w bezpiecznej odległości od pola bitwy. Z jej lokalizacją były problemy, gdyż za sprawą ulokowania Hersaliku niedaleko morskiego wybrzeża u ujścia dwóch rzek cała okolica dość szybko zmienia swój wygląd - przesuwa się brzeg, powstają i znikają zatoki, wyłaniają się i nikną w bagniskach kolejne wyspy.

Zespołowi kierowanemu przez prof. Johna Krafta z University of Delaware udało się jednak odtworzyć położenie przystani. Zdaniem uczonych leżała ona u nasady wąskiego cypla, który w czasach wojny trojańskiej zamykał od zachodu Zatokę Trojańską.

Badaczom udało się także odnaleźć opisany w "Iliadzie" bród na "rzece o pięknych nurtach", przez który próbowały przeprawiać się trojańskie wojska. To wtedy ich linie przełamał Achilles, czym doprowadził do ich klęski.

"Okolice Troi w XIII w. p.n.e. wyglądały tak, jak opisał to Homer" - podsumowali całość badań autorzy artykułu w "Geology". Czy to dowód na to, że Homer opierał się na autentycznej tradycji? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza". (jask)

Więcej: rel="nofollow">Gazeta Wyborcza - Badania geologów potwierdzają lokalizację mitycznej TroiGazeta Wyborcza - Badania geologów potwierdzają lokalizację mitycznej Troi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)