Trwa ładowanie...

Triduum Paschalne. Gdzie oglądać msze święte online i w TV? Plan na Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Wielkanoc

W dobie pandemii koronawirusa miejsca kultu w całym kraju zostały objęte obostrzeniami dotyczącymi liczby wiernych przebywających w kościele. Dlatego kościoły rozpoczęły transmisję mszy świętych online lub w TV. Gdzie oglądać mszę Świętego Krzyżma w Wielki Czwartek? Plan transmisji na Triduum Paschalne i Wielkanoc.

Triduum Paschalne. Gdzie oglądać msze święte online i w TV? Plan na Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i WielkanocŹródło: PAP
d28ue1j
d28ue1j

Triduum Paschalne. Wielki Czwartek. Msza Świętego Krzyżma i św. Wieczerzy Pańskiej. Transmisja online i w TV

Triduum Paschalne, czyli wspólne wspominanie męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem.

Zanim jednak rozpocznie się wieczorna msza, biskupi oraz księża spotykają się na mszy Świętego Krzyżma. Podczas tej uroczystości święcone są oleje, których później używa się m.in. podczas sakramentu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa. W trakcie tej uroczystej mszy księża odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Mszę Świętego Krzyżma w TV o godzinie 11 będzie można obejrzeć na antenie TVP 3.

Wieczorna msza święte w telewizji będzie transmitowana na TVP 1. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 18. Mszę Wieczerzy Pańskiej z Bazyliki św. Piotra w Watykanie o godzinie 18 będzie można obejrzeć również na antenie TV Trwam, Radia Maryja i Polskiego Radia.

d28ue1j

Również o godzinie 18 Msza Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona w Sanktuarium na Jasnej Górze. Transmisję będzie można oglądać na antenie TVP 3.

Transmisja online będzie dostępna również dzięki WP Pilot. Po dokonaniu darmowej rejestracji i zalogowaniu można obejrzeć bezpłatnie transmisję na kanale TVP 1 lub TV Trwam.

O godzinie 19 Msza św. Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Transmisję online można śledzić pod tym linkiem.

Triduum Paschalne. Wielki Piątek. Liturgia Męki Pańskiej i Droga Krzyżowa – transmisja online i w TV

W Wielki Piątek nie odprawia się mszy. Jest to dzień, w którym wierni uczestniczą w adoracjach. Tego dnia odprawia się Drogę Krzyżową. W Wielki Piątek Droga Krzyżowa ma miejsce w Koloseum, a udział w niej bierze papież Franciszek. W tym roku będzie jednak inaczej. Z powodu pandemii papież poprowadzi Drogę Krzyżową przed Bazyliką św. Piotra, zamiast w Koloseum.

d28ue1j

Transmisję Liturgii Męki Pańskiej Wielkiego Piątku z Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie w telewizji można oglądać o godzinie 18 na antenie TV Trwam. Transmisja online dostępna będzie również za darmo dzięki WP Pilot.

O godzinie 18 Liturgia Męki Pańskiej z Sanktuarium na Jasnej Górze będzie transmitowana na antenie TVP 3.

Liturgię Męki Pańskiej Wielkiego Piątku można oglądać również online. Transmisję przeprowadzi m.in. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Początek transmisji o godzinie 17. Wcześniej, o godzinie 12, pod tym samym linkiem dostępna będzie transmisja Drogi Krzyżowej.

d28ue1j

Transmisję Drogi Krzyżowej sprzed bazyliki św. Piotra, z udziałem papieża Franciszka, będzie można oglądać na antenie TVP 1. Początek transmisji o godzinie 20:50.

Triduum Paschalne. Wielka Sobota. Liturgia Wigilii Paschalnej – transmisja online i w TV

W Wielką Sobotę nie odprawia się mszy. Do tej pory tego dnia tradycyjnie odbywało się święcenie pokarmów, tzw. święconka. W 2020 roku święcenie pokarmów się nie odbędzie ze względu na zagrożenie koronawirusem.

Msze odprawiane są dopiero wieczorem. Zgodnie z tradycją czas ten należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Wówczas odprawiana jest Liturgia Wigilii Paschalnej.

d28ue1j

W Wielką Sobotę o godzinie 20:25 na antenie TVP 1 orędzie wielkanocne wygłosi abp. Stanisław Gądecki.
Liturgię Wigilii Paschalnej online będzie transmitować Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Transmisja będzie dostępna pod tym linkiem o godzinie 20.

Wielkanoc 2020. Transmisja mszy świętych online i w telewizji

W Wielkanoc wierni świętują zmartwychwstanie Chrystusa. Spotykają się w gronie rodzinnym, przy wspólnym śniadaniu.

W Wielkanoc TVP 1 przeprowadzi dwie transmisje mszy świętych. O godzinie 7 rano z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Kolejną zaplanowano na godzinę 11.00. Będzie to transmisja z Watykanu wraz z papieskim błogosławieństwem Urbi et Orbi.

d28ue1j

Transmisja mszy online w Wielkanoc będzie dostępna m.in. o godzinie 10:30. Będzie to uroczystość prowadzone przez Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Transmisję online można oglądać pod tym linkiem.

Wielkanoc 2020. Transmisja mszy świętej online i w TV w Poniedziałek Wielkanocny

W Poniedziałek Wielkanocny transmisja mszy świętej będzie dostępna w TVP 1. O godzinie 7 rano rozpocznie się msza św. z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Na godzinę 12 TVP 1 zaplanowało transmisję modlitwy Regina Coeli z Watykanu.

Transmisję mszy świętej online w Poniedziałek Wielkanocny przeprowadzi również Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Transmisję o godzinie 10:30 będzie można śledzić pod tym linkiem.

Zobacz wideo: Polski Kościół w obliczu pandemii. O. Gużyński dostrzega przykłady "przerostu pobożności"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28ue1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28ue1j
Więcej tematów