Trwa ładowanie...
d3h5kvq
04-05-2005 12:00

Traktat Akcesyjny niezgodny z Konstytucją RP?

Przed Trybunałem Konstytucyjnym trwa rozprawa w sprawie zgodności Traktatu Akcesyjnego z Konstytucją RP. Pytanie w tej sprawie wniosła grupa posłów, według których przystępując do Unii Europejskiej, Polska całkowicie podporządkowała się prawu unijnemu. Kancelaria prezydenta przekonuje, że Polska nie utraciła suwerenności w momencie przystąpienia do Wspólnoty.

d3h5kvq
d3h5kvq

Według jednego z wnioskodawców, Jana Łopuszańskiego z Porozumienia Polskiego, nasz kraj podpisując Traktat akcesyjny, utracił suwerenność. Poseł wyjaśnił, że Polska przejęła cały dorobek prawny Unii, i tym samym uznała nadrzędność prawa międzynarodowego nad krajowym. Zdaniem Marka Kotlinowskiego z Ligi Polskich Rodzin, skutkuje to zasadniczą zmianą praw i obowiązków obywateli, czyli w rezultacie zmianą Konstytucji RP, która jest najwyższym prawem w Polsce.

Z kolei poseł Antonii Macierewicz stwierdził, że prezydent Aleksander Kwaśniewski powinien był skierować Traktat akcesyjny do Trybunału Konstytucyjnego przed jego podpisaniem. Niestety - jak stwierdził poseł - prezydent zaangażował się w propagandę, że Unia niesie same korzyści i przywileje, i nie skutkuje ograniczeniem suwerenności.

Reprezentująca Kancelarię Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz podkreśliła, że przystępując do Unii Europejskiej, Polska nie utraciła suwerenności. Dodała, że suwerenność nie jest w swej istocie wartością absolutną, a przeciwnie - jest wyrazem wolności narodu, w tym woli przystąpienia do organizacji międzynarodowych.

Jeżeli Trybunał Konstytucyjny podzieli stanowisko wnioskodawców, będzie to pociągało za sobą konieczność zmiany ustawy zasadniczej tak, by dostosować ją do prawa unijnego.

d3h5kvq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h5kvq
Więcej tematów