Trwa ładowanie...
06-02-2014 14:45

Tomasz Kaczmarek zrzekł się immunitetu; decyzja ws. Mariusza Kamińskiego - 19 lutego

Tomasz Kaczmarek (niezrz.) zrzekł się immunitetu ws. zarzutów, jakie prokuratura chce postawić jemu i b. szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu (PiS). Sejmowa komisja regulaminowa zajmowała się wnioskiem ws. Kamińskiego; głosowanie w tej sprawie - 19 lutego. Sam Kaczmarek nie chciał odpowiedzieć, dlaczego zdecydował się na zrzeczenie się immunitetu. - Zarzuty prokuratury są śmieszne, banalne i na wyraźne zamówienie polityczne, a przy tym łatwe do obalenia - powiedział .

Tomasz Kaczmarek zrzekł się immunitetu; decyzja ws. Mariusza Kamińskiego - 19 lutegoŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d1cxw1g
d1cxw1g

O przebiegu posiedzenia poinformował wiceprzewodniczący komisji Jerzy Budnik (PO).

O uchylenie immunitetu Kamińskiemu i b. agentowi CBA - Kaczmarkowi wnioskowała prokuratura, która chce postawić im zarzuty przekroczenia uprawnień podczas czynności operacyjnych CBA.

W czwartek na niejawnym posiedzeniu sejmowa komisja regulaminowa dyskutowała nad wnioskiem ws. uchylenia immunitetu Kamińskiemu. Jak powiedział wiceprzewodniczący komisji decyzja ws. rekomendacji dla sejmu: przyjęcia lub oddalenia wniosku o uchylenie immunitetu Kamińskiemu zapadnie na jawnym posiedzeniu 19 lutego. Ostateczną decyzję w sprawie uchylenia immunitetu podejmują w głosowaniu wszyscy posłowie.

Budnik poinformował też, że Kaczmarek w środę złożył oświadczenie, że zrzeka się immunitetu, dlatego komisja nie zajmowała się wnioskiem w jego sprawie.

d1cxw1g

Bez uchylenia immunitetu prokuratura nie może posłowi postawić zarzutu.

Prokuratura poinformowała w listopadzie, że w trwającym do 2010 r. śledztwie ustalono, iż we wnioskach do sądu i Prokuratora Generalnego o zgodę na działania operacyjne CBA z lat 2007-2009 zamieszczano "nierzetelne informacje". Podkreśliła, że w ówczesnym stanie prawnym ani sąd, ani Prokurator Generalny nie mieli wglądu w materiały operacyjne służb, a zgody wydawano na podstawie samego wniosku. W czerwcu 2011 r. weszła w życie zmiana prawa, zgodnie z którą służby mają obowiązek dołączania do takiego wniosku materiałów operacyjnych uzasadniających go.

Choć prokuratura nie ujawnia szczegółów wniosku, wiadomo, że chodzi m.in. o sprawy: Weroniki Marczuk i b. prezesa Wydawnictw Naukowo-Technicznych Bogusława Seredyńskiego, a także operacji w tzw. sprawie willi Kwaśniewskich.

Działaliśmy legalnie, kierowaliśmy się interesem publicznym - twierdzili w listopadzie Kamiński i Kaczmarek, odnosząc się do wniosku ws. uchylenia immunitetu; domagali się też odtajnienia akt śledztwa. B. szef CBA mówił, że razem z Kaczmarkiem liczył się z tym, że twarda walka z korupcją spowoduje odwet, zwłaszcza ze strony środowisk przestępczych. "Nie przypuszczaliśmy jednak, że takie konsekwencje będą nas spotykały ze strony organów państwa polskiego, odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości" - napisali posłowie w oświadczeniu przekazanym wtedy dziennikarzom. Jako "kłopotliwą sytuację" określili to, że nie znają dokładnej treści zarzutów.

Wnioski prokuratury o uchylenie immunitetu marszałek kieruje do komisji regulaminowej i spraw poselskich, która w swoim sprawozdaniu rekomenduje ich przyjęcie lub oddalenie.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, sejm lub senat wyraża zgodę na pociągnięcie parlamentarzysty do odpowiedzialności karnej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów.

d1cxw1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cxw1g
Więcej tematów