To nie Kolumb odkrył Amerykę? Ta mapa zmienia historię
Mapa na jednym z 14 pergaminów należących, rzekomo,do XIII-wiecznego podróżnika Marco Polo ukazuje kształt wybrzeża dzisiejszej Alaski. Odnaleziono ją w archiwach Biblioteki Kongresu USA i zaczęto intensywnie badać. Jeżeli jest autentyczna, to trzeba będzie zmienić podręczniki historii.
Nie tylko Kolumb może stracić swoje odkrycie. Także Duńczyk Vitus Bering. Już wkrótce cieśnina nazwana jego imieniem może zostać przemianowana na cieśninę Marco Polo - informuje smithsonianmag.com.
O ile Bering swoje dokonania poczynił w 1728 roku, to Marco Polo podbijał nieznane terytoria kilkaset lat wcześniej. Krzysztofa Kolumba wyprzedził o 200 lat. Problem w tym, że brak było dotąd bezpośrednich dowodów jego sukcesów. Głównie historie spisane są "z trzeciej ręki". Teraz jednak na trafiono na pergaminy.
Datowanie metodą radiologiczną kluczowej z map pokazało, że powstała ona między XV a XVI wiekiem. W najlepszym więc wypadku to kopia. Nie pomaga też fakt, że Polo nigdy nie pisał nic o odkryciach poza Azją. Choć raz chwalił się, że nie opowiedział o połowie tego, co zobaczył - dodaje portal.
Samo pochodzenie map też jest tajemnicze. Znalazły się w kufrze Marciana Rossi, imigranta z Włoch, który dotarł do Nowego Jorku w 1887 roku. Opowiedział miejscowym historykom, że mapy przekazywane były z pokolenia na pokolenie przez przodków admirała, któremu powierzyć je miał sam Marco Polo. W latach 30. XX wieku kufer trafił do Biblioteki Kongresu.