To nie Kolumb odkrył Amerykę? Ta mapa zmienia historię
Mapa na jednym z 14 pergaminów należących, rzekomo,do XIII-wiecznego podróżnika Marco Polo ukazuje kształt wybrzeża dzisiejszej Alaski. Odnaleziono ją w archiwach Biblioteki Kongresu USA i zaczęto intensywnie badać. Jeżeli jest autentyczna, to trzeba będzie zmienić podręczniki historii.
27.09.2014 | aktual.: 28.09.2014 06:31
Nie tylko Kolumb może stracić swoje odkrycie. Także Duńczyk Vitus Bering. Już wkrótce cieśnina nazwana jego imieniem może zostać przemianowana na cieśninę Marco Polo - informuje smithsonianmag.com.
O ile Bering swoje dokonania poczynił w 1728 roku, to Marco Polo podbijał nieznane terytoria kilkaset lat wcześniej. Krzysztofa Kolumba wyprzedził o 200 lat. Problem w tym, że brak było dotąd bezpośrednich dowodów jego sukcesów. Głównie historie spisane są "z trzeciej ręki". Teraz jednak na trafiono na pergaminy.
Datowanie metodą radiologiczną kluczowej z map pokazało, że powstała ona między XV a XVI wiekiem. W najlepszym więc wypadku to kopia. Nie pomaga też fakt, że Polo nigdy nie pisał nic o odkryciach poza Azją. Choć raz chwalił się, że nie opowiedział o połowie tego, co zobaczył - dodaje portal.
Samo pochodzenie map też jest tajemnicze. Znalazły się w kufrze Marciana Rossi, imigranta z Włoch, który dotarł do Nowego Jorku w 1887 roku. Opowiedział miejscowym historykom, że mapy przekazywane były z pokolenia na pokolenie przez przodków admirała, któremu powierzyć je miał sam Marco Polo. W latach 30. XX wieku kufer trafił do Biblioteki Kongresu.