To Jarosław Kaczyński sprowokował ich do tego?
Już 431 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego (czyli ponad 10%) wzięło udział w Narodowym Spisie Powszechnym. To krajowy rekord. Na Mazowszu spisało się dotąd 7,5% mieszkańców, w Małopolsce mniej niż 6%, a w woj. podkarpackim ledwie 4%. Określenie przez Jarosława Kaczyńskiego Ślązaków mianem "zakamuflowanej opcji niemieckiej" miało sprowokować wielu mieszkańców regionu do zamanifestowania własnych poglądów w tej sprawie.
11.05.2011 | aktual.: 11.05.2011 13:01
Nie brakuje opinii, że tak wysoką frekwencję zawdzięczamy burzy politycznej i medialnej związanej z narodowością śląską. - Ślązacy stali się bardziej czuli na swoim punkcie. U wielu osób nastąpiło skrystalizowanie tożsamości i teraz chcą pokazać, jakie mają poglądy - uważa dr Marcin Gacek, socjolog polityki z Uniwersytetu Śląskiego.
Przed rozpoczęciem spisu przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego szacowali, że za pośrednictwem internetu wypowie się od 10 do 15% obywateli Polski. Tymczasem w woj. śląskim do 26 kwietnia z takiej możliwości skorzystało już 9,3% mieszkańców (drogą elektroniczną będzie się można przesłać swoje dane do GUS-u do 16 czerwca). Gdyby utrzymane zostało dotychczasowe tempo spisywania się mieszkańców naszego regionu, to trzeba by przyjąć, że do 16 czerwca - czyli do dnia, do którego można przesyłać internetem deklaracje - weźmie udział co czwarty mieszkaniec woj. śląskiego.
- Tak dobrze raczej nie będzie - studzi emocje dr Gacek. - Sądzę, że ci, którzy poczuli się najbardziej zobligowani do wyrażenia swojej opinii, już to zdążyli uczynić. Teraz osób uczestniczących w spisie będzie znacznie mniej. Moim zdaniem z takiej możliwości skorzysta 15-17% mieszkańców regionu - prognozuje dr Gacek.
Przypominamy, że aby spisać się za pośrednictwem internetu, należy wejść na stronę www.stat.gov.pl Rozpoczynając wypełnianie formularza, będziemy wiedzieć, czy weźmiemy udział w badaniu podstawowym, czy w reprezentacyjnym. W tym drugim przypadku trzeba odpowiedzieć na około 100 pytań.
Polecamy internetowe wydanie:śląsk.naszemiasto.pl