Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada to święto? Skąd ten zwyczaj wziął się w Polsce? Sprawdzamy, kiedy odbędzie się święto pączków

W jeden lutowy czwartek pozwalamy sobie na dużo więcej słodyczy niż zazwyczaj. Tego dnia cukiernie również szykują specjalnie oferty i promocje. Tłusty czwartek wypada w 2019 roku dość późno. Sprawdzamy, kiedy go obchodzimy i skąd ten zwyczaj przyjął się w Polsce.

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada to święto? Skąd ten zwyczaj wziął się w Polsce? Sprawdzamy, kiedy odbędzie się święto pączkówŹródło: 123RF
d2p6onv
d2p6onv

Tłusty czwartek 2019 - kiedy obchodzimy?

Tłusty czwartek obchodzimy co roku w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W 2019 roku tłusty czwartek wypada dość późno, bowiem dopiero 28 lutego. W związku z tym Wielkanoc również będzie dużo później niż rok wcześniej, w drugiej połowie kwietnia. Tłusty czwartek i Wielkanoc to święta ruchome - zależne są od pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Tłusty czwartek 2019 - historia zwyczaju

Tłusty czwartek znany jest też jako "zapusty". Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zwyczaj ten wywodzi się z czasów pogaństwa. Wtedy świętowano odejście zimy i nadejście wiosny.

Podczas tłustego czwartku najchętniej jadane są pączki ze słodkim nadzieniem i faworki (regionalnie chrusty lub chruściki) i taki zwyczaj utrzymuje się w Polsce od XVI wieku. Jednak pączki kilkaset lat temu były nieco inne - w środku znajdował się orzeszek lub migdał, i gdy szczęśliwiec trafił na takiego pączka, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Jeszcze wcześniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj