Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada to święto? Skąd ten zwyczaj wziął się w Polsce? Sprawdzamy, kiedy odbędzie się święto pączków

W jeden lutowy czwartek pozwalamy sobie na dużo więcej słodyczy niż zazwyczaj. Tego dnia cukiernie również szykują specjalnie oferty i promocje. Tłusty czwartek wypada w 2019 roku dość późno. Sprawdzamy, kiedy go obchodzimy i skąd ten zwyczaj przyjął się w Polsce.

Share
Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada to święto? Skąd ten zwyczaj wziął się w Polsce? Sprawdzamy, kiedy odbędzie się święto pączkówŹródło: 123RF
d3ztw7t

Tłusty czwartek 2019 - kiedy obchodzimy?

Tłusty czwartek obchodzimy co roku w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W 2019 roku tłusty czwartek wypada dość późno, bowiem dopiero 28 lutego. W związku z tym Wielkanoc również będzie dużo później niż rok wcześniej, w drugiej połowie kwietnia. Tłusty czwartek i Wielkanoc to święta ruchome - zależne są od pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Tłusty czwartek 2019 - historia zwyczaju

Tłusty czwartek znany jest też jako "zapusty". Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zwyczaj ten wywodzi się z czasów pogaństwa. Wtedy świętowano odejście zimy i nadejście wiosny.

Podczas tłustego czwartku najchętniej jadane są pączki ze słodkim nadzieniem i faworki (regionalnie chrusty lub chruściki) i taki zwyczaj utrzymuje się w Polsce od XVI wieku. Jednak pączki kilkaset lat temu były nieco inne - w środku znajdował się orzeszek lub migdał, i gdy szczęśliwiec trafił na takiego pączka, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Jeszcze wcześniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

d3ztw7t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ztw7t
d3ztw7t
Więcej tematów