Trwa ładowanie...

Theresa May: kolejny zamach może nastąpić już niebawem

- Ryzyko kolejnego zamachu nie jest już tylko wysoce prawdopodobne. Następny atak może nastąpić już niebawem – powiedziała premier Wielkiej Brytanii podczas wieczornej konferencji prasowej.

Share
Theresa May: kolejny zamach może nastąpić już niebawemŹródło: PAP, fot: PAP/EPA
d1v5zhe

Brytyjska premier Theresa May poinformowała we wtorek wieczorem o podniesieniu poziomu zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, piątego poziomu, który formalnie oznacza, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili.

- Bez wątpienia szersza grupa osób jest powiązana z tym atakiem. Zwróciłam się rano do biura analiz, niezależnej organizacji odpowiedzialnej za zarządzanie poziomem ryzyka, która z kolei opiera się na informacjach wywiadowczych, by stale obserwowała ten poziom – poinformowała May.

- Konkluzja przeprowadzonego dzisiaj dochodzenia jest następująca: poziom ryzyka kolejnego zamachu powinien zostać podniesiony z „poważnego” w „krytyczny” - stwierdziła premier Wielkiej Brytanii.

Ostatni raz najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego został ogłoszony w 2006 (po odkryciu planowanego zamachu na samoloty lecące przez Atlantyk) i 2007 roku (po odkryciu planowanego zamachu na londyński klub nocny).

d1v5zhe

- Opinia ta oznacza również, że ryzyko kolejnego zamachu nie jest już tylko wysoce prawdopodobne. Następny atak może nastąpić już niebawem – zakończyła May.

Wiadomo o 22 ofiarach ataku Wśród kilkudziesięciu rannych są dziesiątki młodych ludzi oraz rodzice czekający pod halą na wracające z koncertu gwiazdy pop dzieci. Zamachowca samobójcę zidentyfikowano jako 22-letniego Salmana Abediego.

Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Atak miał być przeprowadzony z użyciem materiałów wybuchowych wniesionych na teren hali. Osobę, która go przeprowadziła, przedstawiciele ISIS nazywają "żołnierzem kalifatu".

W poniedziałek wieczorem w Manchesterze odbywał się koncert amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande. Około 22.35 czasu lokalnego (23.35 czasu polskiego) doszło do wybuchu w pobliżu wejścia do hali Manchester Arena, która mieści 21 tysięcy osób.

d1v5zhe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v5zhe
d1v5zhe
Więcej tematów