Trwa ładowanie...

Teraz tak oszukują "na wnuczka". Specjalna kampania w Warszawie

W Warszawie ruszyła specjalna kampania informacyjna dotycząca oszustw "na wnuczka". Policjanci alarmują: tylko w tym roku i tylko w stolicy oszuści wyłudzili w ten sposób 10 mln zł.

Share
Teraz tak oszukują "na wnuczka". Specjalna kampania w Warszawie
Źródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
dbqqk5l

W ramach kampanii stołecznej policji i miasta w autobusach, tramwajach, przychodniach, kościołach, klubach seniora, rozwieszane będą plakaty informacyjne z hasłem "Babciu, to nie twój wnuczek, to nie policjant, bądź ostrożna" i dopiskiem "Dziadku - ciebie to też dotyczy".

Na plakatach umieszczono też numer alarmowy 112 z prośbą o informowania o próbach takich wyłudzeń oraz rady, jak ich uniknąć.

- W KSP działa specjalna grupa, która zajmuje się tylko tymi sprawami. W tym roku funkcjonariusze zatrzymali już 86 osób. Przypomniał, że docieranie do takich grup nie jest łatwe m.in. dlatego, że często działają zza granicy - przypomina komendant stołeczny policji insp. Michał Domaradzk.

dbqqk5l

Jego zdaniem "od mniej więcej pięciu miesięcy, oszuści zmienili scenariusz działania".

Kiedyś był to jedynie telefon od osoby, która podawała się za krewnego ofiary i prosiła o pożyczkę pieniędzy. Po gotówkę wysyłała swego znajomego. Obecnie po telefonie od "krewnego" dzwoni osoba przedstawiająca się np. jako policjant z CBŚ lub funkcjonariusz CBA - tłumaczy Domaradzk.

Ta natomiast mówi, że "poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje, że oszust został namierzony i nalega, aby osoba pokrzywdzona pomogła w jego ujęciu; wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub wykonała przelew bankowy na wskazany numer konta".

Czasem grozi przy tym konsekwencjami prawnymi jeśli odmówi się współpracy.

dbqqk5l

Przestępcy są naprawdę skuteczni, tylko w tym roku na przestrzeni 10 miesięcy oszukali Warszawiaków na 10 mln zł. Często są to oszczędności całego życia. Potrafią manipulować swoją ofiarą. Podczas rozmowy wyciągają od niej wszystkie potrzebne informacje - ostrzegają funkcjonariusze.

Natomiast prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała, że ten proceder trwa od kilku lat, ale teraz się nasilił.

- Jest okres przedświąteczny i rozmowy mogą być wiarygodne. Ostrzegamy więc żeby starsze osoby nie wdawały się w takie rozmowy - powiedziała.

KSP uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za "wnuczka", "krewnego" lub "policjanta - funkcjonariusza CBŚ". Dzwonić można pod numer: (22) 60-33-222, przez całą dobę.

dbqqk5l

Podziel się opinią

Share
dbqqk5l
dbqqk5l
Więcej tematów