Trwa ładowanie...
d45hn9e

Te gadżety będą promować Polskę w UE

Spinki do koszul wykonane ze srebra i krzemienia pasiastego, skórzane aktówki, drewniane bączki - ręcznie malowane zabawki - to upominki, które podczas polskiej prezydencji będą wręczane zagranicznym delegacjom.
Share
Te gadżety będą promować Polskę w UE
Źródło: PAP
d45hn9e

Tak Polska chce "rozkręcić" UE - zobacz zdjęcia

Upominki zostały zaprezentowane na konferencji prasowej przez rzecznika prezydencji Konrada Niklewicza oraz samych projektantów.

- Zależało nam na tym, aby wszystko, co pokazuje prezydencja, było od początku do końca zaprojektowane i wykonane w Polsce, z polskich materiałów - powiedział Niklewicz. Istotnym elementem przy projektowaniu upominków było także odwołanie do polskiej tradycji. Jak mówił, Polska nie chciała robić tak jak obecna prezydencja węgierska, która część swoich upominków zamówiła w firmach produkujących w Chinach.

d45hn9e

* Spinki do mankietów i skórzane aktówki*

Spinki do mankietów, których MSZ zamówił 167 par, wykonane są ze srebra oraz charakterystycznego dla Polski krzemienia pasiastego, zwanego "polskim diamentem", który występuje pod Sandomierzem. Pomysłodawczyni spinek Dorota Kempko powiedziała, że projektując te upominki chciała połączyć klasykę oraz tradycję.

Spinki oraz skórzane aktówki zaliczane są do zestawu upominków dla VIP-ów, czyli szefów rządów państw oraz ministrów. Aktówki w kolorach czarnym i naturalnym wykonane są z materiału pochodzącego z Podhala. Projektantka Anna Kuczyńska mówiła, że logo znajdujące się na aktówce inspirowane jest latami 60-tymi. MSZ zamówił 360 takich aktówek.

* Ręcznie malowane bączki*

d45hn9e

Innym prezentem mają być drewniane bączki ręcznie malowane w czterech wzorach: kujawskim, kurpiowskim, łowickim i opoczyńskim. Przy produkcji 6 tys. 200 bączków pracowało około 60 osób. Opakowania w kolorze czarnym są wykonane ręcznie. Oprócz dwóch zabawek w opakowaniu będą znajdowały się także pierścienie, dzięki którym zabawkę można postawić np. na półce.

Pomysłodawcy bączków Monika Wilczyńska i Krzysztof Smaga zaznaczyli, że nie chcieli stworzyć projektu nudnego, tylko coś co będzie ciekawe i oryginalne z dozą humoru, oraz jednocześnie nawiązujące do polskiej tradycji.

* Dwa rodzaje krzeseł*

Na multimedialnej prezentacji zostały pokazane także meble zdobiące wnętrza sal, gdzie podczas polskiej prezydencji będą odbywały się spotkania polityków i urzędników. Specjalnie na tę okazję zaprojektowane zostały dwa rodzaje krzeseł: dla VIP-ów oraz urzędników, interaktywne lampy reagujące na ruch, fotele oraz sofy wykorzystywane w pomieszczeniach, gdzie będzie można odpocząć.

d45hn9e

Projektant mebli Tomasz Rygalik tłumaczył, że ideą jego projektu było połączenie materiałów i tworzyw kojarzonych z Polską, czyli drewna bukowego oraz naturalnej wełny, z polską tradycją.

W ramach inauguracji prezydencji 2 lipca na Placu Zamkowym ma powstać dywan z ponad 14 tys. kwiatów doniczkowych; kompozycja ma przedstawiać logo polskiego przewodnictwa. 4 lipca po południu kwiaty zostaną bezpłatnie rozdane przechodniom.

Półroczne polskie przewodnictwo w Radzie UE rozpocznie się 1 lipca.

d45hn9e

Podziel się opinią

Share
d45hn9e
d45hn9e
Więcej tematów