Tatry. Zaskakujące zjawisko w Tatrach. Czym jest pleń?
W ostatnim czasie w Tatrach można było zaobserwować niezwykle rzadkie zjawisko. To pleń, czyli pełzająca masa złożona z tysięcy małych larw.
Tatry. Czym jest pleń?
Pleń zaobserwowano w Tatrzańskim Parku Narodowym. Film, na którym widać to zjawisko opublikowano na facebookowym profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego. "Pewnie zastanawiacie się, co to za dziwne stworzenie? To pleń" - czytamy we wpisie.
Czym jest pleń? To pełzająca wspólnie grupa larw muchówek gatunku ziemiórka pleniówka. "Zawsze fascynuje ludzi swoim widokiem" - dodano we wpisie na profilu TPN. Dodano, że w dawnych czasach uważano, że pleń pełznący ku północy jest zwiastunem szczęścia i urodzaju, ale czasem było też zjawiskiem zapowiadającym nadchodzące nieszczęścia.
Tatry. Pleń w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Pleń to bardzo rzadkie w przyrodzie zjawisko. W Polsce od 1950 roku zaobserwowano około 90 przypadków jego występowania. Pleń składa się z tysięcy larw muchówki z gatunki ziemiórki pleniówki. Osiąga ona wymiary do 4,5 mm. Jaja, które owad składa w sierpniu po przezimowaniu zmieniają się w larwy.
Pierwsze wiadomości o pleniu pochodzą z XVII wieku. Pleń występował na Śląsku. W przeszłości górale tatrzańscy zbierali pleń, suszyli, święcili, a następnie rozsypywali w stodołach i stajniach, gdzie miał zapewnić dobrobyt. Obserwowany jest głównie na terytoriach górzystych.
To kolejny przypadek występowania plenia w Polsce. W zeszłym roku zaobserwowano go w Bieszczadach. Powód wędrówki plenia nie jest przez naukowców znany.